STARÁ TRŽNICA 2020-04-16T08:04:55+00:00

DOBRÝ TRH V STAREJ TRŽNICI

Predvianočný Dobrý trh sa v decembri koná v Starej tržnici a okolitých uličkách. Čarovné zákutia Bratislavy sa rozžiaria, ulice zaplní vianočná nálada, koledy a svetielka. Začína sa hon na darčeky! Na decembrový Dobrý trh vyberáme tých najlepších trhovníkov – nájdete tu kvalitné potraviny, originálny dizajn, najlepší streetfood a inšpirácie na posledné vianočné darčeky.

PROGRAM 2019

1. Stará tržnica

Celý deň Žánrovo pestrý playlist od susedov z Hummel Music bude znieť Dobrým trhom vo vnútri tržnice
10:00 Dobrý trh – otvorenie koncertným sprievodom Funny Fellows
11:00, 12:30, 13:30, 14:30 Neviditeľná tržnica – komentovaná prehliadka
 Špeciálne pre Dobrý trh pripravené pokračovanie série komentovaných prehliadok skrytých miest Starej tržnice a jej okolia, vrátane Kaplnky sv. Jakuba. Spoznáte priestory, ktoré bežne nie sú verejnosti prístupné a dozviete sa množstvo zaujímavostí. Účasť na prehliadke je zdarma. Potrebná je rezervácia
https://forms.gle/8LhLFPvsc7Avnncv9

LAB café

Celý deň Otvorené dielne
Môžete si prísť vyrobiť vianočné dekorácie, ozdoby, menovky na darčeky… Aktivity sú vhodné pre deti aj dospelých.

UP!CITY

10:00-18:00 3D okuliare s prehliadkou závodu VW

Čajový ateliér

Celý deň Činčuáčik v Čajovom ateliéri
V ateliéri to bude žiť! Bude veľmi farebný, plný ilustrácií talentovaných slovenských autorov. Poctivo vybrané obrázky doplnia samotné knižky pre deti. Príďte si ich pozrieť a porozprávať sa o svete detskej literatúry s novým pojazdným kníhkupectvom pre deti, Činčuáčik.
10:00-16:00 Výstava ilustrácií z detských kníh, predaj detských kníh
10:30-11:00 Čítanie s Činčuáčikom
11:30-13:00 Otvorený keramický ateliér
Pre každého, kto sa chce uzemniť a tvoriť
13:30-14:30 Krst detskej knihy „Adéle a Rúfus na cestách po Slovensku“
s vydavateľstvom Monokel a ilustrátorkou Veronikou Klímovou
15:00-16:00 Workshop kreslenia a diskusia
Na tému ilustrácie v detskej knihe s Heďkou Gutierrez
17:00 Diskusia WhatCity? – Bratislava, vzduch čistý?
Aký vzduch dýchame v Bratislave a ako sa mení za posledné roky? Čo/kto je najväčším znečisťovateľom ovzdušia? Ako to vplýva na ľudí, ekonomiku a životaschopnosť mesta? Kde sa o kvalite vzduchu môžeme dozvedieť ako obyvatelia? Alebo čo môžeme ako jednotlivci spraviť pre okamžité zlepšenie vzduchu, ktorý spoločne dýchame? Diskutujú: Dana Mareková (Za čisté ovzdušie), Martin Kremler (vedúci odboru Monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ) Veronika Antalová (Inštitút environmentálnej politiky) Moderuje: Milota Sidorová (WPS Prague, MIB, Punkt) Diskusia je sprievodnou aktivitou Clean Air Forum.

Zašiváreň

Celý deň Zašiváreň – miesto, kde vaše oblečenie môže dostať druhú šancu
Roztrhané nohavice? Pokazený zips? Odpadol ti gombík? Odlepila sa ti podrážka na topánkach? Nevyhadzuj to! Opravíme to spolu. Počas celého dňa si môžete prísť opraviť svoje poškodené oblečenie a topánky. Pripravili sme si aj zaujímavý workshop na výrobu vianočného anjelika zo zbytkových materiálov z textilnej výroby.
Celý deň Upcycling workshop
Vďaka Nadácii VÚB, nášmu partnerovi pre komunity, si budete môcť priamo na mieste vyrobiť vianočné ozdoby z reklamných bannerov a peňaženky z tetrapakových škatúľ.
11:11-17:17 Tvorlístok
Zašite sa s básnikmi do Zašivárne, tam vám ušijú verše na mieru. Básnici zo skupiny TVORLÍSTOK – Tomáš Hudák, Matúš Oparty, Šimpe Ondruš a Michal Baláž s radosťou napíšu nezabudnuteľné slová pre vás či vašich blízkych. Originálny, romantický i zmysluplný darček. *Zašiváreň je projekt o.z. People on Earth (FRL) v spolupráci so značkou Bagbet. 

Viecha malých vinárov

Počas dňa Klaviristka Marta
Keď bola malé dievča, mala kamarátky, ktoré hrali na klavíri, a strašne chcela hrať tiež. Všade, kde videla klavír, hneď naň ťukala. „My sme boli chudobní, klavír sme nemali. Ale potom rodina jednej mojej kamarátky odcestovala a darovali nám taký starý klavír. Bola som strašne šťastná a mohla som sa zdokonaľovať doma, viete?“.

2.Centrál pasáž

10:00-17:00 Detský trh
Malí trhovníci pripravili vianočné výtvory, napiekli medovníky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu trhovníkov! 

3.Námestie Nežnej revolúcie

Celý deň Ženské práva sú ľudské práva – výstava
Umelecká inštalácia sa zameriava na ženské práva, upozorňuje na každodenné prejavy sexizmu prostredníctvom osobných skúseností rôznych žien. Autorkou inštalácie je Zuzana Liptáková. Za iniciatívou stojí Holandské veľvyslanectvo spolu s partnermi, ktoré inštaláciu pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. 12.). OSN v tento deň vyzýva prihlásiť sa k svojim právam a zastať sa práv druhých. Je dôležité upozorniť na práva žien po celom svete. Na ich právo žiť život bez násilia, obťažovania a diskriminácie.
Celý deň #2030isNow – výstava
Interaktívna výstava Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Jej cieľom je zvýšiť informovanosť o programe do roku 2030 a pozitívnom vplyve Európy a Európanov na dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja.
Celý deň Galéria 4D: Ľadové sochy – klimatický aktivizmus
Umelci Filip Bielek, Ronald Doboš, Tereza Klčová, Emil Softič, Andrej Šoka, Veronika Vargová v spolupráci s Galériou 4D budú celý deň pred tržnicou pripravovať rôznymi metódami ľadové sochy na tému klimatický aktivizmus. Príďte sa pozrieť, aké umelecké diela môžu vzniknúť z ľadových kvádrov na vernisáž o 17:00!
11:00 Divadielko Maťo: Ministerstvo nápadov
Šiši bláznivé predstavenie, v ktorom nechýba napätie, absurdné situácie a humor. Nech sa teda páči! Vstúpte do Psolandu! Ale pozor! Len na tajno! Ľudia sem majú vstup prísne zakázaný!
12:00 Funny Fellows – krst nového CD
Slovenská kapela, kde hrá prím swingová hudba, humor a zábava. Na Dobrom trhu budú navyše krstiť nové CD! Očakávajte nečakané! Swing, Swing, Swing!
13:00 Trilobeat – koncert
Atmosféra džezových, progrockových či popových skladieb! Riadená prirodzene plynúcimi emóciami klavírnych kompozícií Jakuba Mikulu, melodikou priečnej flauty a vokálu Kataríny Mikulovej, rytmikou basgitary Norberta Neuschla a bicích nástrojov Mareka Saska. Vytvorená súhra je univerzálnym jazykom pre priaznivcov kvalitnej hudby.
14:00 Pánko – koncert
Štvorčlenná kapela alebo lepšie rodinný projekt, ktorého neutíchajúcou inšpiráciou sú deti. Prinesie na námestie radosť nielen im, ale aj rodičom.
15:00 Peter Juhás – singersongwriter – koncert
Pop, folk, rock, reggae a mix ostatného. Hudba plná radosti zo života. Tvorba, žáner a celková prezentácia Petra Juhása sa nesie v znamení potešenia z hudby a vnímania momentu. Diváci sa stávajú súčasťou živého vystúpenia a spievajú „čo im hrdlo ráči“. Príďte načerpať pozitívnu energiu.
16:00 Superar – detský spevácky zbor
Hudba spája, posilňuje, inšpiruje. Vytvára medzi nami puto súdržnosti. Detský spevácky zbor po dvoch rokoch rozospieva Dobrý trh.
17:00 Živé Kvety – koncert
Bratislavská kapela. Legendárna!
18:00 Slovak Tea – koncert
Príďte opäť ochutnať autorsky a žánrovo pestrý lyric pop s prímesou rapu, folku či alternatívy. 

Bukowski bar

18:30 Koncert kapely Papyllon v átriu legendárnej „Anjelskej pasáže“ s prechodom na Laurinskú ulicu
Pôvodne indie-rocková päťčlenná zostava fungujúca od roku 2009. Po vydaní kritikmi pozitívne prijatého albumu z roku 2016 sa rozhodla vykročiť komerčnejším, žánrovo a zvukovo prístupnejším smerom. Výsledkom sú čerstvo vydané single What About Tonight a All The Time, rotujúce v éteroch rádií.

4.Národné osvetové centrum V Klub

10:00-19:00 Bazár Chalaňov
10.Ročník výnimočného charitatívneho projektu, ktorý spája predvianočnú atmosféru, príjemné nakupovanie v pokoji a bez stresu, podporu dobrej myšlienky a šancu pomôcť iným.

5.Literárne informačné centrum

Celý deň Výstava ilustrácií Adely Režnej
10:00-18:00 LIC otvorené
Ku každému nákupu špeciálna pohľadnica s ilustráciou Adely Režnej, zľava 10% na detské knihy, časopis Slniečko zadarmo.
13:00 Slniečko na Dobrom trhu
Jakub Lužina číta Lesmírnu odyseu – príbehy Krejzíka a Nuduarda vychádzajú ako čítanie na pokračovanie.
14:00 Slniečko na Dobrom trhu
Braňo Jobus číta zo svojich kníh – Zberný dvor, Žubrienky inštalatérky, Komisár Mrodge a ďalší v zábavnom programe vo výklade. 

6.Kunsthalle Bratislava

16.00 Kurátorský sprievod a performatívna akcia Papierovanie na výstave MOC BEZMOCNÝCH
Výstavou prevedie kurátorka Lenka Kukurová. Počas prehliadky bude zároveň vystavujúca umelkyňa Maja Štefančíková spolu s performerkami Silviou Zámečníkovou a Dominikou Párnickou realizovať performatívnu akciu Papierovanie, ktorá symbolicky zobrazuje množstvo byrokracie prítomné v umeleckej prevádzke, školstve, administratíve a vlastne všade okolo nás. 

7.Poľský Inštitút

Zapojte sa aj tento rok do série workshopov, ktoré povedie Agnieszka Chrzanowska-Małys. Vyrobíte si na nich zaujímavé vianočné ozdoby a dekorácie z recyklovaného papiera. Workshop je určený pre všetky vekové kategórie a je bezplatný. Prosíme zaregistrujte sa na e-mailovej adrese teresa.lukacova@instytutpolski.org. Jednotlivé workshopy na seba nadväzujú. Nie je nutné absolvovať všetky. V prípade záujmu o viaceré, je potrebné sa registrovať na každý samostatne.
10:15-11:45 Ručná výroba papiera
Príprava masy, čerpanie, sušenie až výroba polotovaru v rôznych farbách a textúrach. Kapacita 15 osôb.
12:15-13:45 Darčeky z ručne vyrobeného papiera
Výroba pohľadníc alebo ozdôb s vianočným motívom z ručne čerpaného papiera. Kapacita 15 osôb.
14:15-15:45 Vianočné batikovanie a maľovanie pohľadníc
Nanášanie a následné zafarbenie roztopeného vosku na textíliu alebo papier. Výroba batikovaných vianočných pohľadníc. Kapacita 15 osôb. 

8.KC Dunaj

10:00-17:00 DOBROčinný SWAP v Dunaji
Prineste kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte a na oplátku si odneste neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči. Vstupné 5€, časť zo vstupného poputuje občianskemu združeniu o.z. Vagus. 

9.Spojená škola sv. Uršule a kláštor

14:00, 15:30 Na návšteve u Uršulínok
„Viete, čo sa skrýva za múrmi kláštora? Ako sestry žijú, čo robia od rána do večera a či sa náhodou nenudia? Príďte sa pozrieť do našej jedálne, kostola a krypty. Dozviete sa, koľko storočí už sestry žijú v centre Bratislavy, zistíte, kto bol najzaujímavejším návštevníkom nášho kostola a iné tajnosti.“ pozýva sestra Mária-Rita. Kapacita prehliadky je približne 50 osôb. 

10.Múzeum J. N. Hummela, predajňa Hummel Music

10:00-19:00 Vstúpte do sveta skladateľa Hummela
Vstúpte počas Dobrého trhu zdarma do Múzea Johanna Nepomuka Hummela, ktoré sa nachádza v čarovnom renesančnom dome. Dozviete sa viac o rodákovi, hudobnom skladateľovi a klavírnom virtuózovi. Zastavte sa tiež v hudobnej predajni plnej dobrej hudby. Vďaka tomuto susedovi budeme celý deň tráviť v sprievode tónov klasickej hudby. 

11.Ružový Rám MestoCiTy 

11:00-12:00, 15:00-16:00 Príďte sa zapojiť do štvrtého pokračovania projektu aktivovania verejného priestoru.
Prostredníctvom tohto projektu sa môžete pozrieť na jedno parkovacie miesto cez Ružový rám a prispieť do bohatého katalógu nápadov alternatívnych využití.

12.Detský vianočný les

Celý deň Stromčeky, ktoré vyzdobili deti z bratislavských základných a umeleckých škôl skrášlia aj Dobrý trh!
Ich misia ale nekončí, potešiť môžu domovy dôchodcov, združenia pre ľudí bez domova, dobročinné organizácie či rodiny v núdzi. Máte o stromček záujem alebo viete o niekom, koho by potešil? Spýtajte sa v stánku Dobrého trhu a odneste si svoj stromček po skončení trhu o 19:00. Info aj na www.dobrytrh.sk. 

13.Dobrý deň so slávicou & Slowatch

Celý deň otvorené obe predajne, DJ a horúci punč na ulici
14:00 slávica, Komentovaná prehliadka printov
Viete, kde naraz nájdete Mareka Ormandíka, Ivu Šátekovú, Ové Pictures, Dominiku Žákovú či Paťu Koyšovú? No predsa v slávici! Dizajnový obchod slávica má novú predajnú sekciu plnú slovenského umenia. Dozviete sa viac o umelcoch, dielach, technikách tlače a najmä, ako sa v širokej ponuke zorientovať. Špeciálne na Dobrom trhu slávica odhalí aj nové, dosiaľ nepredávané printy. Prehliadkou bude sprevádzať Natália Hulejová.
12:00-16:00 Slowatch
Príďte sa poradiť, ako sa starať o materiály vašich odevov a objavte aktuálnu dámsku a pánsku kolekciu Buffet.

KDE NÁS NÁJDETE?

Vianočný Dobrý trh zaplní Starú tržnicu aj Námestie SNP (december 2018)

Dobrý trh sa uskutoční výnimočne v nedeľu, 16.decembra a okrem priestorov Starej tržnice sa rozšíri aj na celé Námestie SNP.… čítaj ďalej

Poďte sa prezentovať na decembrový Dobrý trh 2018. Tu sú príhlášky.

Chceli by ste predstaviť svoj kvalitný tovar alebo šikovnosť na vianočnom Dobrom trhu? Skvelé, pretože my potrebujeme vašu pomoc. Dobrý… čítaj ďalej

Náš nový partner pre komunity: Nadácia VÚB

čítaj ďalej

Prihláška na Dobrý trh v Starej tržnici!

Prihlášky na vianočný Dobrý trh v Starej tržnici, ktorý sa bude konať 16.12.2017, sú vonku! Svoje prihlášky a všetky požadované… čítaj ďalej

Dobrý trh bez odpadu? Vieme, ako na to

Každý Slovák v svojej domácnosti vyprodukuje 348 kg odpadov za rok. Spoločne vytvoríme viac ako 1,8 milióna ton komunálneho odpadu… čítaj ďalej

Ako byť pomalý a dobrý

Pár slov s Petrou Molnárovou z organizácie Slow Food Pressburg o spolupráci s Dobrým trhom, o výbere predajcov a o novinkách na najbližšom trhu na Jakubáku. čítaj ďalej