Sobotný Dobrý trh na Jakubáku predstaví aj susedský program

V sobotu 27. apríla sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh. Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude o udržateľnosti, inkluzívnych mestách a bezodpadovom životnom štýle. Dobrý trh sa koná v sobotu od 10:00 do 17:00 a počas celého dňa na návštevníkov čaká zaujímavý program plný hudby, tvorivých workshopov, diskusií a predstavení.

Do programu Dobrého trhu na Jakubáku sa zapojili aj obyvatelia susedstva. Aktívne sa zapájajú do programu, otvárajú svoje prevádzky, dvory, zapájajú sa do projektu Mačka vo vreci, balíčkov s prekvapením, ktoré susedia návštevníkom venujú. „Pred každým trhom pripravujeme aj susedský piknik, kde s miestnou komunitou najbližší Dobrý trh plánujeme. Pozvánky na piknik roznášame priamo do schránok. Našim Facebookom je susedský odkazovač na námestí,” prezrádza komunitná manažérka Dobrého trhu Katarína Poliačiková. „Dobrý trh je nielen jednorazovým podujatím, ktoré príde a odíde, s našimi susedmi robíme veľa komunitných aktivít. Ľudia v okolí sú pre nás dôležití, preto s nimi napríklad organizujeme komunitné brigády,” hovorí dramaturgička Dobrého trhu Illah van Oijen.

Pre susedov vyhlásili výzvu
Susedia z Jakubáku, obyvatelia a prevádzky, sa do programu Dobrého trhu mohli prihlásiť so svojimi nápadmi v rámci susedskej výzvy. Vďaka spolupráci s Nadáciou VÚB, partnerom Dobrého trhu pre komunity, organizačný tím produkčne aj finančne podporí ich nápady. Susedské aktivity budú mať na najbližšom Dobrom trhu na Jakubáku v priestore aj na mape špeciálne označenie susedský program. Na výzvu reagovalo viacero susedov. “Sused Michal napríklad zapožičal piano, na ktorom si bude môcť ktokoľvek zahrať. Na trhu budeme mať vďaka susedovi Zoltánovi aj šachový turnaj ako vo francúzskom parku. Susedka Soňa, ktorá nadobudla skúsenosti s interiérovým dizajnom v Londýne si v Galérii DOT pripravila prednášku o zariaďovaní bytu,” hovorí Katarína Poliačiková.

V susedskej Galérii DOT budú môcť návštevníci trhu  navštíviť aj tvorivú dielňu Čačky mačky z čičmanskej truhličky a vyrobiť si originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou. V Dizajn štúdio ÚĽUV bude sprístupnená výstava keramického dizajnéra Milana Hanka. Susedia z Literárnej čajovne pripravili spolu s básnikmi zo skupiny Tvorlístok čajový obrad pod sakurami spojený s písaním haiku. Celodenný program sa chystá v kultúrnom centre Mareena. V krásnom dvore si budete môcť pochutiť na medzinárodnej kuchyni, zúčastniť sa tvorivých dielní, využiť služby holiča alebo si len tak oddýchnuť pod stromami. Susedia zo školy BISLA chystajú vo svojom zelenom dvore napríklad burzu kníh, čítačku alebo diskusiu o dôležitej téme úniku mozgového kapitálu. V Štúdiu 12 sa bude konať pohybový workshop 5 Rytmov a v concept store Kin of skin pripravili koncert folkového pesničkára pôvodom zo Severného Írska Marka Graemeho.

Sme radi, že sa nám podarilo rozbehnúť nový spoločný projekt zapájania kreatívnych a ochotných susedov do programu Dobrého trhu počas celého tohto roka. Mať nadšenie a nápad je to hlavné. Určite sa však navyše zíde a poteší aj drobná finančná podpora. Tešíme sa, že viacerí obyvatelia, prevádzky či inštitúcie z okolia Jakubáku pozvú návštevníkov aj domácich do svojich priestorov a vtiahnu ich do aktivít, ktoré vymysleli špeciálne pre túto susedskú slávnosť,” hovorí Lucia Luptáková, zástupkyňa Nadácie VÚB, ktorá sa už druhý rok podpisuje pod toto mestské podujatie ako partner pre komunity. Nadácia VÚB sa na Dobrom trhu predstaví aj vo vlastnom stánku, kde si budú môcť návštevníci vyrobiť vlastnú eko-peňaženku a odniesť si ako odmenu originálnu tašku Dorka bag, vyrobenú metódou upcyclingu z reklamných banerov VÚB v rámci systému podpory žien v núdzi, ktoré tašky šijú.

Program bude bohatý
Dobrý trh tradične otvorí veselá kapela Funny Fellows koncertným sprievodom. Predstavia sa aj ďalší hudobníci, Adam Kerďo, Gramophone Brothers alebo Fancy Shoes. Detských návštevníkov čaká viacero predstavení detských a bábkových divadielok, detský trh a interaktívna zóna Bratislavského kultúrneho a informačného strediska s názvom Hravé m(i)esto. Na Dobrom trhu sa bude diskutovať o naturálnom poľnohospodárstve a o pomalom životnom štýle. “Štartujeme tiež novú tradíciu v spolupráci s Literárnym klubom a Post Bellum. Slovenskí autori dostali zadanie napísať špeciálny text a naživo ho zverejniť pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubáku”, hovorí Illah van Oijen. Zašívareň zasa ponúkne možnosť naučiť sa opraviť svoje odevy priamo na trhu. Na Dobrom trhu sa objaví aj projekt MestoCity, ktorý vtipnou a originálnou metódou ružového rámu skúma potenciál verejných priestorov.

 

Dobrý trh sa koná v sobotu 27. apríla na Jakubovom námestí od 10:00 do 17:00. Kompletný program nájdete aj na tu.

1. Bývalá benzínka
CELÝ DEŇ Piano pre verejnosť
Každý si môže zahrať na Dobrom trhu, stačí mať dve ruky. Piano nám požičal sused z piateho poschodia.

2. Za pomníkom
CELÝ DEŇ Šachový turnaj pána Zoltána
Šachové partie ako ich poznáte z francúzskych parkov sme pripravili v spolupráci so Šachovým klubom Karlovka. Šachové posedenie bol nápad pána suseda Zoltána z Grosslingovej. Dajte si partiu so susedom alebo kamoškou!
CELÝ DEŇ Tvorlístok a Literárna čajovňa:HAIKU pod sakurami
Nadýchnete sa zhlboka. Necháte si napísať haiku a rozkvitnete. Hlboký zážitok čaká pod Sakurami. Zúčastníte sa čajového obradu a otvoríte sa ako kniha. Pod čerešňami na Jakubáku sprítomňujú prítomnosť básnici zo skupiny TVORLÍSTOK. Vo veršoch na želanie vám zaželajú jariplné dni. Kúsok Japonska prinesie Literárna čajovňa ako na dlani. Čerešňové kvety, čaj, haiku, Literárna Čajovňa a básnici Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš, Tomáš Hudák – podajte im ruku a vydýchnete.

3. Pomník
11:00-12:00 Divadlo z Kufra Von: Pinocchio
Pinocchio si kedysi robil, čo chcel. Ale my sme s ním mali trpezlivosť, venovali sa mu a verili, že raz sa stane naozajstným chlapcom. Detské predstavenie.
12:30-13:15 Slow Food Fórum: Pomalosť ako nový životný štýl
Kde sú korenie Hnutia pomalosti? Čo spôsobilo odmietnutie rýchlosti v oblasti módy (slow fashion), v cestovaní (slow tourism, slow travel) alebo v mestách (slow cities)? Moderuje: Petra Molnárová (Slow Food Pressburg). Hostia: Zuzana Dutková (Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy), Svetlana Križanová (Footour)
13:30-14:15 WhatCity? Talk: Na farme a v meste v súlade s prírodou
Ako hospodáriť, pestovať, chovať, spracovávať (vyrábať) v súlade s prírodou? Ako produkcia vplýva na krajinu, biodiverzitu, klímu? Moderuje: Illah van Oijen, hostia: Agnes Lovecká (Slobodné vinárstvo) a Lucia Levaková (združenie BROZ, komunitné záhrady v Bratislavského vodárenského múzea na Sihoti)
14:30-15:20 BKIS: Divadlo Hotel Mária – Guliverov denník
Hrdina z rozprávky inšpirovanej románom Gulliverove cesty stretáva nielen Obrov, Liliputánov a pirátov, ale navštívi aj lietajúci ostrov a krajinu koní. Okrem skvelej zábavy sa dozviete, že klamstvo je zlá ľudská vlastnosť a je dôležité sa správať k druhým slušne a s úctou.
16:00 Michal Tallo – Pocta obetiam komunizmu
Štartujeme novú tradíciu v spolupráci s Bratislavským literárnym klubom Brak a Post Bellum. Slovenskí autori dostali zadanie napísať špeciálny text a naživo ho zverejniť pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubáku.

4. Zašívareň
CELÝ DEŇ Zašívareň
Spoločný projekt dvoch značiek, ktoré sa zaoberajú spracovaním textilného odpadu. Vyrobte si s FRL a Bagbet odličovacie tampóny, crop-topy z pánskych košieľ, hračky zo starých svetrov alebo si opravte poškodené oblečenie. Workshopy budú viesť šikovní žiaci z Waldorfskej školy.

5. Waldorfská škola
CELÝ DEŇ Vymodeluj a namaľuj si svoju včielku
Tvorivý workshop založený na práci s včelím voskom a akvarelom
CELÝ DEŇ Ukážka hlineno-slamenného včelieho úľa
CELÝ DEŇ Prednášky k výročiu waldorfskej pedagogiky Spomaľ a tráv
12:00-13:00 Bábkové divadlo
Vystupujú žiaci siedmeho ročníka

6. Park
CELÝ DEŇ Detský trh
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!
CELÝ DEŇ BKIS Hravé m(i)esto
Interaktívna zóna pre rodiny s deťmi. Deti sa vyšantia na „skákačkách“ alebo v čarovnom parku plnom farebných „plávajúcich“ rýb, ktorých autorom je slovenský výtvarník Fero Lipták. Zahrajú sa s veľkým rozprávkovým pexesom a v kreatívnych dielničkách vymaľujú unikátne rozprávkové omaľovánky.

7. Pri múriku
10:00-11:00 Funny Fellows
Veselá kapela otvorí Dobrý trh koncertným sprievodom v tvare ležatej osmičky naprieč celým podujatím.
12:00 – 12:30 Adam Kerďo
Songwriter z kapely Hawbadžáni prinesie reggae flow fusionom pozitívne vibrácie na Dobrý trh.
13:00-13:45 Mark Graeme
Folkový pesničkár pôvodom zo Severného Írska, žijúci v Bratislave, spieva o svojich zážitkoch z nášho mesta.
13:45-15:45 Gramophone Brothers
Vieš pri akej hudbe zbalil tvoj dedko babku? Dvaja poctiví retro-dídžeji Phony DJ a profesor Zaplátaný prinášajú odpoveď. Odmietajú vinylové platne a špecializujú sa na hrubé, ľahko rozbitné platne našich starých rodičov.
16:00-16:45 Fancy Shoes
Dvaja mladí ľudia s vášňou pre hudbu zdieľajú vo svojich melódiách príbehy a emócie, ktoré tento svet prináša.

8. KC Mareena, Lazaretská 32, vchod z námestia
CELÝ DEŇ Mareena info & shop
Viete čo je Mareena, čo má spoločné so Sládkovičom a ako sa snaží vytvoriť na Slovensku tolerantné prostredie a spestriť život v našom meste? Okrem informácií si u nás môžete kúpiť originálne tričká, tašky a iné drobnosti.
CELÝ DEŇ Hravá chill out zóna
Nájdite kúsok oázy pokoja a oddychu v našej chill out zóne, kde máme pre vás nachystané svieže nápoje, spoločenské hry z rôznych kútov sveta a rozmanité kulinárske pochúťky. To všetko v príjemnom prostredí Mareeninej záhrady.
10:00-12:00 Pestrofarebný Brunch
Radi objavujete nové chute alebo sa chcete podeliť o pochúťky z vašej kuchyne? Príďte na pestrofarebný a multichutný brunch do Mareeny, kde budeme podávať tradičné jedlá z rôznych kútov sveta.
12:00-17:00 Gastro zóna “Cudzincov máme plné zuby”
Príďte ochutnať afgánske, africké či filipínske špeciality a majte spolu s nami “plné zuby cudzincov”. Naši kuchári sa s vami radi podelia o ich recepty a ukážu vám ako si pripraviť afgánske jedlo aj u vás doma. (*otvorené do vypredania zásob)
12:00-17:00 Kreatívna zóna
Nechajte si ozdobiť svoje ruky orientálnymi kresbami hennou, dajte si predviesť umenie kaligrafie na vašom mene, či obľúbenom citáte alebo si vyrobte vlastný tematický odznak.
12:00-17:00 Open-air barbershop (holičstvo)
Potrebujete upraviť bradu, oholiť alebo chcete vyskúšať nový trendy zostrih? V našom open-air barbershope bude pre pánov svoje služby ponúkať skúsený arabský holič s dlhoročnými skúsenosťami.
12:00-17:00 Detský kútik: S Mareenou okolo sveta
Vydajte sa s Mareenou na potulky svetom a objavte s nami jeho krásy, záhady a zaujímavosti prostredníctvom kreatívnych aktivít. Na ceste okolo sveta radi uvidíme malých, či veľkých, dospelých aj deti.

9. BISLA, Grösslingová 53, vchod z Lazaretskej
CELÝ DEŇ Burza kníh
10:00-12:00 Únik mozgového kapitálu: Prečo je dôležité vrátiť sa?
Otvorenú diskusiu so študentmi a absolventmi BISLA moderuje Dagmar Kusá
12:00-14:00 English Improv Theatre
Skupina Funnylicious prináša divadelnú improshow v angličtine, kde sa môže zapojiť ktokoľvek
14:00-17:00 Čítačka diel známych autorov
S hosťami Ľubomírom Feldekom, Ivanom Štrpkom a Janou Beňovou.

10. Galéria DOT, Lazaretská 13
CELÝ DEŇ Kristína BukovčákováYESTERDAY KARMA
Výstava
14:00-14:30 Prednáška: 12 najčastejších otázok pri zariaďovaní interiéru
Soňa Haluzová, ktorá nadobudla skúsenosti s interiérovým dizajnom v Londýne, sa s vami podelí o rady, ako čo najlepšie zariadiť interiér vášho bytu aj bez pomoci architekta.
11:00, 13:30 Tvorivá dielňa Čačky mačky z čičmanskej truhličky
Tvorivá dielňa pod vedením autorky projektu a sochárky Niny Augustínovej. Príď a vytvor si podľa návrhu autorky svoj originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou a tradíciami z regiónu Čičmany. Registrácia je nutná vopred na info@vytvorenenaslovensku.sk

11. Roh Lazaretskej a Gajovej
12:30-15:00 MestoCity
Projekt, ktorý vtipnou a originálnou metódou skúma potenciál bratislavských zabudnutých alebo nevyužívaných priestorov. Pozri sa cez Ružový rám a zapoj sa do aktivácie verejného priestoru mesta. Lebo mesto si ty!

12. Kin of Skin, Lazaretská 31
15:00 Mark Graemme
Folkový pesničkár pôvodom zo Severného Írska, žijúci v Bratislave, spieva o svojich zážitkoch z nášho mesta. Site-specific koncert v obchode u suseda.

13. Štúdio 12, Jakubovo nám. 12
10:30-13:30 5 rytmov na Dobrom Trhu: Chris Camp
5Rytmov® je dynamická pohybová prax. Zúčastnite sa workshopu renomovaného belgického učiteľa Chrisa Campa, vítané sú všetky vekové kategórie, nováčikovia aj ľudia bez predchádzajúcich tanečných skúseností. Vstupné 15 €.

14. Dizajn štúdio UĽUV, Dobrovičova 13
10:00-14:00 TVAR / Shape
Autorská výstava, ktorá ponúka ukážku produkcie keramického dizajnéra Milana Hanka. Minimalizmus, funkčnosť, elegancia jeho tvorby rozhodne fascinuje milovníkov (nielen) severského dizajnu.

 

Organizátor Punkt, o.z. | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Partner pre technické zabezpečenie MT Agency | Partneri Bratislavský samosprávny kraj, Zelený vzdelávací fond, Mestská časť Bratislava – Staré Mesto, Hlavné mesto SR Bratislava, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Slow Food Pressburg, Fitking, Incien, OLO, Bittner, Europapier, Dolphin, Textile House, JRK, ZSE | Programoví partneri KC Mareena, BISLA, Waldorfská škola | Hlavný mediálny partner Start it up | Mediálni partneri Agentúra SITA, Staromestské noviny, in.ba, Rádio_FM

 

Projekt sa realizuje s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja

 

 

 

 

 

2019-04-26T11:35:44+00:00