PROGRAM prvého tohtoročného Dobrého trhu!

Spomaľme a vychutnajme si život! Lokálna edícia Dobrého trhu vznikla v spolupráci so Slow Food Pressburg a zameriava sa na lokálnych farmárov a pomalý životný štýl. Aj tentokrát nás čaká pestrý kultúrny program.

PROGRAM
Počas celého dňa bude prebiehať:
– bylinková poradňa a detské workshopy Dr. Kresanek: Atlas liecivych rastlin. Fytoterapia, priroda, zdravie.
– Permakultúra v Meste – brigada
– výmenná burza sadeníc, predaj sadeničiek a poradňa s Forester
– detská burza
– spoločné varenie v mobilnej kuchyni s Jemine, Cyklokuchyňou a Slow Food Pressburg
– “vyšívanie na verejnosti” s Kundycrew
– skladanie origami Falun Gong
– kreslenie na stenu pre deti
– 12.00, 14.30, 16.00 hod.: pánske strihanie a holenie pod holým nebom s Gentlemansworld
– poteší nás aj Ivan Gontko s Verklíkom

Časový harmonogram:
10:00 – 10:10:
Dobrodružstvá ukryté v knižkách (interaktívne čítanie pre deti, Metská knižnica BA)
10:00 – 11:00:
Príjemne si s nami zašportuje počas Prešporkovskeho Prešportova (detské športové aktivity)
10:30 – 10:40:
Dobrodružstvá ukryté v knižkách (interaktívne čítanie pre deti, Metská knižnica BA)
11:00 – 11:40:
Bartók a Drevený princ (divadlo pre deti, Bratislavské Rožky)
12:00 – 13:00:
Funny Fellows (hudobné vystúpeni, tentokrát na autíčku!)
13:00 – 13:30:
Čítanie pre deti – rozprávka Bartók a Drevený princ
13:00 – 13:30
Škola cigánskeho tanca v podaní OZ Divé maky
13:30 – 14:00:
Dedinský pastier – rozhovor s Petrom Soratom a Marekom Szabó
14:00 – 14:10:
Divadlo bez domova: Platea (divadelná pouličná performance)
15:00 – 15:10: “Sladké múzy popod fúzy” (štrukturovaná improvizácia v podani tanečnej skupiny Len Tak Tak)
15:30- 16:00: Hľadá sa Alfred Wetzler. Fedor Blaščák, Memorycontrol (diskusia o Alfredovi Wetzlerovi)
16:00 – 17:00: Hugo Čáves Orchestra

DOBRÉ, ČISTÉ, FÉROVÉ
Slow Food Pressburg je lokálnym zastúpením medzinárodného hnutia Slow Food®, ktoré vytvára celosvetovú sieť ľudí spájajúcich radosť z dobrého jedla so zodpovednosťou k miestnym komunitám a k životnému prostrediu a zameriava sa na kvalitné potraviny a pomalý životný štýl. Na Dobrom trhu na Jakubáku nájdete lokálnych, prípadne tuzemských remeselných producentov potravín a roľníkov, ktorí pracujú s ohľadom na životné prostredie, krajinu, hospodárske zvieratá a miesto, v ktorom pôsobia. V prípade potravín, ktoré nie je na Slovensku možné vypestovať, resp. vyrobiť, prihliadame na farmársky pôvod, remeselný spôsob výroby (+ BIO a Fair Trade). Taktiež tu ale nájdete design, handmade hračky, detské oblečenie z bio bavlny alebo bambusové zubné kefky. U gastro predajcov, ktorí sa budú nachádzať na Jakubáku garantujeme, že prevažná väčšina ich vstupných surovín pochádza od slovenských roľníkov a producentov potravín. Určite sa môžeme tešiť na Moshi Moshi, Pod kamennym stromom, FunkiPunki, Regal Burger a veľa ďalších!

Novinky
Oproti prvému Dobrému trhu na Jakubáku sa bude nachádzať pikniková zóna s Cyklokuchyňou, nová mobilná kuchyňu Jem iné, v ktorej budeme spoločne variť. Objavia sa aj staré VW Busy od Busdriver.sk, s ktorými pokecáme o histórii týchto kultových áut, kempovaní, o výletoch a o párty pod holým nebom na lúkach v strede ničoho. Pre deti ale aj dospelákov chystajú tieňové divadlo, zopár slov a fotiek k ich minuloročnej expedícii za polárny kruh a niečo o tej, ktorú chystajú tento rok. Povedia aj o možnosti prenajať si takéto auto na vlastnú akciu či voľnočasové aktivity.

Životné prostredie
Tak ako na prvom Dobrom trhu na Jakubáku, aj tento rok budeme v stredu (23. 4.) od 17.00 hod. spolu so Zelenou hliadkou pripravovať Jakubovo námestie na sobotný Dobrý trh. Vyčistíme priestor od špakov, skla a psích výkalov, aby sme tam potom mohli bezpečne sedieť na tráve. Pre každého pomocníka, ktorý má chuť sa k nám pridať, máme v zásobe rukavice a potrebné náradie. Po záslužnej práci sa následne stretneme na afterparty v Kontakte na Šafárikovom námestí, kde sídli Cyklokuchyňa!

Počas Dobrého trhu sa bude Permakultúra v Meste opäť starať o bylinkovú špirálu v strede Jakubovho námestie a tento rok pribudne aj “motýliková záhrada”. Nájdete tu aj Dr Kresanek pre deti, ktory vám rád odpovie v bylinkovej poradni, pohostí rôznymi čajmi a nebude chýbať zaujímavý program pre deti. Forester zasei rád privíta každého domáceho „mestského pestovateľa“, ktorý sa chce zapojiť do výmennej burzy sadeníc alebo predaja sadeničiek pre projekt “Zelená tržnica”.

Kultúra
Nájdete tu program ako pre dospelých tak i pre deti. Môžete sa tešiť na interaktívne čítanie pre deti, detské športové aktivity s Prešporkovom, originálne vystúpenie hudobníkov Funny Fellows, školu cigánskeho tanca s Divými makmi, ale aj na rozhovor Petra Soráta s autorom knižky Jemný dotyk – Marekom Szabom. Divadlo bez domova predvedie pútavú pouličnú divadelnú performance PLATEA a veselá klauniáda z dielne Bratislavských rožkov – Bartók a Drevený princ, nám hravým spôsobom opíše bratislavské dejiny. Bábka dreveného princa je vyrobená z dreva storočnej borovice! V parku nájdete aj rôznych umelcov, ktorí budú naživo tvoriť, maľovať a taktiež sa môžete zaojjiť do workshopu Kundycrew “vyšívanie na verejnosti“, cvičiť alebo skladať origami s Falun Gong alebo kresleniť na stenu. Páni, pozor! Gentlemansworld bude strihať a holiť priamo pod holým nebom v atmosfére dávnej dobe. Užite si to spolu s nami!

Príďte si vychutnať život na Dobrý trhu na Jakubáku v sobotu 26. apríla 2014 od 10.00–17.00 hod.! Tešíme sa na vás.

Event na FB: www.fb.com/events/629941920418517

2017-08-10T19:57:38+00:00