Program Dobrého trhu na SNP 2018

Zaplníme jedno z najväčších bratislavských námestí a Starú Tržnicu stánkami, programom a zábavou. V spolupráci s projektom Živé námestie chceme odskúšať, ako by mohlo Námestie SNP ožiť a prepojiť sa s priestorom pred Starou tržnicou do jedného veľkého verejného priestoru. Nakúpte originálne vianočné darčeky v čarovnej atmosfére Starej tržnice a celého Námestia SNP na Dobrom trhu v predposlednú nedeľu pred Vianocami. Okrem stánkov s kvalitnými potravinami, originálnym dizajnom, knihami, doplnkami a oblečením, bude pripravených mnoho sprievodných podujatí. Pozrite si celý program:

Stará Tržnica
10:00 Funny Fellows
Veselá kapela už tradične otvorí Dobrý trh a vydá sa na okruh po Námestí SNP.

14:00 Autogramiáda knihy KRÍZA
Autogramiáda za osobnej účasti autorov a autoriek v stánku Banskej St a nice priamo v Starej Tržnici. Kríza vznikla ako živelný skupinový projekt pozostávajúci z pobytu autorov a autoriek v rezidenčnom centre Banská St a nica.

Počas dňa: Anjelska akrobacia od Cirkus-Kus

Celý deň: Dobrý trh
Nakúpte v striebornú nedeľu všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky: kvalitné potraviny či originálne darčeky. Čaká vás vyše 150 predajcov na oboch poschodiach tržnice, 30 stánkov s jedlom pred budovou a 35 stánkov neziskových organizácií na námestí.

Celý deň: Vianočné ozdoby s Four Leaves, priestor Oáza na prízemí tržnice, workshop
Vyrobte si krásne dekorácie z poctivých materiálov. Cena workshopu je 15 eur, zahŕňa materiál na 3 vianočné gule. Workshopy začínajú o celej hodine.

Bukowski
16:00-19:00 Fellaz
V unikátnom anjelskom átriu zaznejú cover verzie známych hitov.

LAB café
Celý deň: Otvorená dielňa
K dispozícii vám budú šikovné ruky grafikov, ktorí vám pomôžu vyrobiť originálne visačky na darčeky či ozdoby nielen z dreva.

Detské pódium BKIS, pred Starou tržnicou
10:30-11:00 Divadielko Blázninec: Čokopríbeh, detské predstavenie
Detské predstavenie podľa knihy o chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády.

11:30-12:15 Divadlo SpozaVoza: Vianočný zázrak, detské predstavenie
Bláznivá činoherno-bábková divadelná jednohubka pre najmenších divákov, ale i pre dospelých. O súrodencoch, ktorí nemajú radi učenie a tobôž nie Vianoce.

14:30-15:00 Pánko, koncert
Hravý hudobník pánko hrá veselé pesničky pre deti a jeho vystúpenia sú plné interaktívnych vstupov i zaujímavých nástrojov. Súčasťou koncertu bude krst nového CD.

16:30-17:15 Teatro Neline: Nesiem vám novinu, detské predstavenie
Vianočná hra s pastiermi, ovečkami, anjelom a čertom a na motívy ľudových hier, ktorá vychádza zo slovenských ľudových tradícií, je popretkávaná ľudovými koledami a folklórom.

Celý deň: Detský vianočný les
Stromčeky, ktoré vyzdobili deti z bratislavských základných a umeleckých škôl, boli vystavené na Primaciálnom námestí a skrášlia aj dobrý trh. Ich misia ale nekončí, potešiť môžu domovy dôchodcov, združenia pre ľudí bez domova, dobročinné organizácie či rodiny v núdzi. Máte o stromček záujem alebo viete o niekom, koho by potešil? Spýtajte sa v stánku Punkt a odneste si svoj stromček po skončení trhu o 20:00.

Počas dňa: Zbojnícka skupina „Harnasie“ z Poľska

Whatcity? a BKIS stage, električka
14:00-14:30 Živé ulice a námestia – Staré Mesto, diskusia
Milota Sidorová sa bude zhovárať s novozvolenými predstaviteľmi mesta o pokračovaní projektu Živé Námestie a ďalších transformujúcich sa uliciach v Starom Meste. Hostia: Ctibor Košťál (Mesto Bratislava), Ján Mazúr (Živé námestie, Shared Cities: Creative Momentum, Aliancia Stará Tržnica), Jan Kurka (Green Foundation)

16:00-16:30 Verejný priestor pre kultúru v Bratislave – bezpečný a otvorený?, diskusia
BKIS vás pozýva na prvú diskusiu z cyklu Verejný priestor v Bratislave – bezpečný a otvorený? Je verejný priestor naozaj dostupný pre verejnosť a tvorcov? Komu skutočne patrí? Aké sú zákonné nástroje samosprávy a aké sú zodpovednosti organizátorov za zdravie a bezpečnosť účastníkov? Hostia: Illah van Oijen (Dobrý trh), Slavomíra Salajová (Creative Industry Forum), Pavol Murín (Stará tržnica, Bratislavský majáles), Vladimír Grežo (Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava, MDPOH)

10:00, 13:00, 16:00 M_P_ BA: Kamenné námestie a námestie SNP, komentované prehliadky
Návšteva najobľúbenejších striech Bratislavy. Ako sa rodila dnešná podoba kamenného námestia a budov okolo neho? Čo zostalo nedokončené? Miesto stretnutia na zastávke električky.

Celý deň: Vieš čo vidíš? Výstava
Máte príbehy, zážitky či asociácie s Námestím SNP a Kamenným námestím? Podeľte sa s nami svojím komentárom priamo pod fotkou!

V klub
10:00-19:00 Bazár chalaňov
Charitatívny bazár na podporu detí so zdravotným postihnutím a detí zo znevýhodneného prostredia. Vyberte si z darovaných predmetov, ktoré pomôžu dobrej veci.

Kunsthalle
16:00-17:30 Kurátorský sprievod výstavou OBJEKTívne
Komentovaná prehliadka, ktorú povedie kurátor výstavy Vladimír Beskid spolu s vystavujúcimi umelcami.

Literárne informačné centrum
13:00-13:30 Rozprávka o psíkovi Gagarinovi
Lujza Schrameková Garajová číta z knihy Rozprávka o psíkovi Gagarinovi. Autorka knihy, Jana Šajgalíková, povie viac o jej vzniku.

14:00-16:00 Braňo Jobus
Braňo Jobus číta zo svojich kníh, spieva a komentuje dianie na ulici z výkladu. Stavte sa v predajni na kus reči a nechajte si podpísať knižky.

Celý deň: Slniečko na Dobrom trhu

McDonald`s
14:30 Workshop Čmáranica a Machuľa
Kreatívne maľovanie pre menšie detičky s ilustrátorkou Petrou Štefankovou

15:30 Vianočné pohľadnice a komixy s Matúšom Maťátkom

Poľský inštitút
Oživme námestie, oživme Karpaty! Prezentácie dedičstva karpatského pastierstva, starých valašských tradícií, ručných výrobkov, nástrojov, ochutnávky regionálnych špecialít.

9:30-11:00, 12:00-13:30 Vianočné ozdoby z hodvábneho papiera a čipky, workshop
Záujemcovia sa môžu prihlásiť na e-mailovej adrese: teresa.lukacova@instytutpolski.org

15:00 Karpatský redik (2013), projekcia filmu
Pastieri putujú po stopách predkov, pastierov oviec, historickou cestou cez Karpaty.

15:30 Bačovia a valasi. Pastierska kultúra na poľsko-slovenskom pohraničí, prezentácia knihy s diskusiou

16:30 Prezentácia ručných výrobkov a pastierskych nástrojov
Spolu s výstavou fotografií dokumentujúcich valašské tradície na poľskom a slovenskom území, a krojov z Múzea ovčiarstva Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny.

17:00 Minikoncert a ochutnávka regionálnych špecialít

Bohéma bar, prízemie OD Dunaj
18:00 Bývanie pre všetkých, diskusia s hosťami Nota Bene

Celý deň: Obývačka vo výklade, zážitková výstava
Mnohí ľudia bez domova žijú na ulici ako vo výklade a napriek tomu sú pre mnohých neviditeľní. Nota bene už 18 rokov dostáva ľudí z ulice a pomáha im v ich snahách získať svoj domov.

Celý deň: Domov – jedna báseň
Básnici sú v slovách doma, a keďže každý máme v sebe básnika, všetci môžeme mať svoj domov. Nechajte si napísať báseň na počkanie od pouličných básnikov zo združenia Tvorlístok (Tomáš Hudák, Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš).

White Ateliér, prvé poschodie OD Dunaj, vstup cez Bohéma Bar

14:00 Upcycling s White Ateliérom
Ako sa dajú pretvoriť topánky, oblečenie a doplnky? Použijeme aj zvyšky látok, farby či skla a nájdeme kreatívne riešenia ako ich nevyhadzovať, ale znovu ich využívať či zmeniť na niečo nové. Počet miest obmedzený.

KC Dunaj, Nedbalova 3, budova bude otvorená aj zo strany Námestia SNP

10:00-15:00 Dobročinný SWAP na Dobrom trhu
Prineste kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte a na oplátku si odneste neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči. Vstupné 5€, časť zo vstupného poputuje občianskemu združeniu Proti prúdu, vydavateľovi časopisu Nota Bene.

Bratislavská reštaurácia Flagship
10:00-17:00 Detský trh
Malí trhovníci pripravili vianočné výtvory, napiekli medovníky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu trhovníkov!

18:00, 19:00 Prehliadka Kláštorného pivovaru
Prehliadka historických priestorov objektu Kláštora milosrdných bratov, kam sa bežne nedostanete! Pozrite sa do varne piva a do jednej z najväčších bratislavských barokových pivníc, ktorá sa stále využíva. Prehliadka trvá 25 minút a je zdarma.

Celý deň: Živý betlehem

Hudobné pódium, Poštová ulica
12:00 Vianočné koledy

13:00-13:30 Fancy Shoes
Koncert cover a vlastných pesničiek

14:00-14:30 Bufet
Bratislavská trojčlenná zostava vychádzajúca z domáceho prostredia vo svojich autorských piesňach nadviaže na tradíciu slovenskej alternatívnej hudby.

15:00-15:40 Aftertee
Melodický smooth jazz, komunikatívne, výrazné a svieže skladby v spektre od fusion po straighthead.

16:00-16:30 Ado Juráček
Koncert pesničkára, ktorý publiku predstaví svoje pop-folkové piesne a zopár vianočných prekvapení.

17:00-17:40 Erik Šulc & Tribal Colours
Nový projekt Erika Šulca z reggae kapely Medial Banana

18:00-18:30 Blanch
Na slovenskej scéne sa úspešne aj s kapelou presadili piesňou Over Hills na Demovnici Rádia FM, ktorá je z pripravenovaného albumu Delusion.

19:00-19:30 Blame Your Genes
Sólový projekt Lukáša Zdurienčíka (Elections in the Deaftown). Vo svojom sólovom debute EP White Liquid sa prikláňa ku tanečnejším žánrom ako je house a elektropop.

Celý deň: Ľadové sochy
Umelci z Galérie 4D budú pred pamätníkom snp pripravovať ľadové sochy na tému sloboda.

Zóna up! city
Vďaka Volkswagen Slovakia a projektu up! city, ktorý sídli v Starej tržnici, máte možnosť odviezť sa z Dobrého trhu. Elektromobily, vyrobené v bratislavskom závode, vás za dobrovoľný príspevok odvezú s ťažkými nákupmi v rámci Bratislavy až domov.

Dobrý trh na SNP sa uskutoční v nedeľu 16. decembra od 10:00 do 20:00 v Starej tržnici a na Námestí SNP

Organizátor Punkt, o.z. | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Destinačný partner Turizmus regiónu Bratislava | Powered by ZSE | Partner pre technické zabezpečenie MT Agency | Partneri Hlavné mesto SR Bratislava, Aliancia Stará Tržnica, Shared Cities Creative Momentum, Živé námestie, Fond na podporu umenia, Zelený vzdelávací fond, MČ Bratislava Staré Mesto, Slow Food Pressburg, Dolphin Slovakia, INCIEN, OLO, Bittner, JRK, Lunixx, Textile House Second Hand, Bratislavská reštaurácia Flagship, up! city – Volkswagen Slovakia | Programoví partneri Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Poľský inštitút, Kunsthalle, Galéria 4D, Literárne informačné centrum, Bukowski bar,, KC Dunaj, Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy, LAB café, Bohéma Bar | Hlavný mediálny partner Start it up | Mediálni partneri Agentúra SITA, Staromestské noviny, in.ba, Rádio_FM
Pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy.

2018-12-18T09:59:36+00:00