Panenská bude mať sviatok, Dobrý trh oslavuje päť rokov

Torta, sviečky, balóny, bublifuky, gratulácie – populárne podujatie Dobrý trh slávi 15.septembra päť rokov od svojho založenia. Najbližší Dobrý trh, ktorý sa bude konať na Panenskej ulici, bude výnimočný, opäť väčší, kvalitnejší a slávnostný. Organizátori pripravili bohatý program na niekoľkých pódiách, okrem predaja lokálnych výrobkov sa bude aj hrať, spievať, krstiť, zabávať, vyrábať, či cvičiť. Ostane čas aj bilancovať.

Keď sa Barbara Zavarská a Illah Van Oijen, ktoré stoja za projektom Dobrý trh, pred piatimi rokmi rozhodli na Panenskej zorganizovať prvý trh, ani netušili, že čoskoro sa na ulici nebude dať ani pohnúť. Z pôvodných dvadsiatich stánkov sa rozrástli na vyše 150, Panenská je počas Dobrého trhu zaplnená ľuďmi, deťmi, psami, zážitkami, chuťami a vôňami starej Bratislavy. Ćim bola pre nich práve táto lokalita zaujímavá? „Ja som vyrastala na Palisádach a všetko som mala za rohom – na Panenskej bola hudobná škola, na Podjavorinskej výtvarka, tanečná aj základná škola. Keď sa Illah v roku 2005 presťahovala z Holandska na Slovensko, tiež sa tu ocitla. V komunite expatov vo ‘veľvyslaneckej štvrti’ nenašla veľa spojencov, ale na Kozej sa skamarátila s malým Rómom, s ktorým si chodila kupovať anglické knižky do Artfora. Spolužiakov z VŠVU navštevovala na internáte na Svoradovej. Obom nám Panenská prirástla k srdcu, máme tu priateľov, kopec zážitkov. Máme radi Panenskú!“ hovorí Barbara.

Zámer je stále komunitný
Pôvodnou ideou bolo Panenskú zviditeľniť, ukázať to, čo je na nej dobré, vyčistiť ju od áut a vytvoriť miesto na stretnutia. Pre Illah a Barbaru bolo dôležité zapojiť do aktivít susedov. “Teší nás, že sa zapája stále viac miestnych organizácií. Napríklad ZUŠ M. Ruppeldta sprístupňuje svoj dvor na koncerty, rovnako spolupracuje Rakúsky, Maďarský či Goetheho inštitút, Artfórum, ale aj malé prevádzky.”, dodáva Barbara. Aj keď počet návštevníkov Dobrého trhu rastie, zámer je stále komunitný. Illah vysvetľuje: “Pracujeme so susedmi a snažíme sa ich spojiť v aktivitách okolo trhu. Pred každým pokračovaním robíme stretnutia, kde diskutujeme o programe a organizačných veciach.”

Piate výročie Dobrého trhu sa bude niesť v duchu objavovania a oslavovania susedstva Panenskej ulice. Rozdávať sa budú aj darčeky. Dobrý trh ich nedostane, ale dá – krstiť sa bude detailná mapa susedstva, sprievodca historicky, architektonicky a spoločensky zaujímavou lokalitou v okolí Panenskej. Okrem faktov, malých tajomstiev, príbehov, ktoré sa tradujú medzi domácimi, bude obsahovať aj rozhovory s osobnosťami, ktoré formujú súčasný charakter susedstva. Illah dodáva, že slávnostná bude aj Mačka vo vreci, tradičný darček, ktorý si môžete z Dobrého trhu odniesť: “Tento rok sme ju rozšírili a ponúkame kultúrne debničky – exkluzívne poukážky do prevádzok na Panenskej, ktoré dajú ľuďom dôvod na Panenskú sa vrátiť a užiť si ju.”

Zapoja sa aj susedia
A na čo sa ľudia na septembrovom Dobrom trhu môžu ešte tešiť? Príjemný deň si užijú najmä rodiny s deťmi: na programe je detská burza, špeciálne detské podujatia, tvorivé dielne, oddychová zóna v záhrade Evanjelického kostola a na ulici Podjavorinskej, o ktorú sa Dobrý trh tento rok rozrástol. Do kultúrneho programu sa zapojili viaceré dvory na Panenskej; na hudobnom pódiu na nádvorí ZUŠ M. Ruppeldta sa predstaví Martina Javor či kapela Para. Pódium Bratislavského samosprávneho kraja bude plné detských divadielok, čítať a zabávať sa bude v Artfóre a Goetheho inštitúte. Festival [fjúžn] v spolupráci s Denníkom N pripravil diskusiu o multikulturalizme. Na Suchom mýte sa bude precvičovať jóga a mimoriadne bude otvorená aj Staromestská knižnica a Rakúske kultúrne fórum. No neznie to lákavo?

Udržateľný a dobrý
Počas Dobrého trhu Panenská ulica a okolie ožije už tradične pestrou ponukou výrobkov, potravín, ale aj ručne vyrobených či dizajnových produktov. Od dobrej kávy po malé knižné vydavateľstvá, Dobrý trh opäť ponúkne to najlepšie, čo môžete na ulici kúpiť. Zárukou kvality je starostlivý výber predajcov: „Pri produktoch nás vždy zaujíma z čoho sú vyrobené, aký je pôvod surovín. Pri výrobkoch ako čokoláda či káva preferujeme predajcov, ktorí sami cestujú za svojimi dodávateľmi alebo si sami pražia kávu či vyberajú čaj. Preferujeme skôr menšie firmy, priestor dávame aj začínajúcim značkám, u ktorých cítime potenciál ďalšieho rozvoja a schopnosť fungovať profesionálne, dlhodobo a udržateľne,“ hovorí Illah Van Oijen.

Ohľaduplným sa Dobrý trh snaží byť aj k životnému prostrediu. Novinkou bude recyklačná stanica – na Dobrom trhu sa bude kompostovať bioodpad v elektrickom kompostéri a vermikompostéri. Bioodpad zozbierame aj z každej gastroprevádzky. Návštevníkom budú so separovaním radiť dobrovoľníci, ktorí im vysvetlia, čo sa s odpadom deje po tom, ako ho vhodíme do kontajnera. Okrem odpadového hospodárstva sa Dobrý trh dotýka ďalších tém dôležitých pre rozvoj mesta: lokálna ekonomika a rozvoj malého podnikania, mobilita a alternatívne spôsoby dopravy, komunitný rozvoj alebo multikulturalizmus. V tomto duchu sa nesie aj program workshopov.

Dlhodobý cieľ – dobré verejné priestory
Čo po prvej päťročnici plánujú organizátorky na Dobrom trhu vylepšiť? Barbara Zavarská si uvedomuje, že so zvyšujícim sa počtom ľudí prichádzajú na rad otázky pohodlia: „Dnes, keď oslavujeme 5 rokov a desiate vydanie Dobrého trhu na Panenskej, skúšame sa rozšíriť na Podjavorinskej ulicu. Pri Pálffyho schodoch vznikne úžasná zóna pre deti a budú sa tu prezentovať neziskovky. Zámerom je zapojiť stále viac susedov.“ Dobrý trh sa dlhodobo snaží upozorňovať aj na problematiku verejných priestorov. Vidí v tomto Barbara šancu na rozvoj? “Prvotnou myšlienkou Dobrého trhu bolo poukázať na to, že mestská štruktúra je životaschopná, že je dôležité chodiť namiesto do shopping centra za nákupom do mesta, ale aj myšlienkami a využívať verejný mestský priestor.“ Ďalšou aktivitou občianskeho združenia Punkt, ktoré Dobrý trh organizuje, je konferencia WhatCity?, ktorá sa snaží priamo zasiahnuť štruktúry samosprávy a prináša príklady riešení zo zahraničia.

Dobrý trh, pionier v aktivitách vo verejom priestore v Bratislave, je príkladom, ako občianska iniciatíva môže meniť spôsoby užívania mesta. Ako vysvetľuje Barbara, spolu s lokálnou komunitou, umelcami a predajcami chceli vytvoriť priestor pre zdieľanie kultúrnej bohatosti tejto štvrte. Toto vzájomne obohatenie sa ukázalo ako veľmi atraktívne nielen pre susedov, ale aj pre obyvateľov celého mesta. „Spolu so susedmi a návštevníkmi sme z Panenskej znovuvybudovali živé, kultúrne a pestré miesto. Miesto na spomienky a stretnutia. A preto mame túto ulicu radi stále viac a viac.”, hovorí Holanďanka Illah.

Dobrý trh sa bude konať vo štvrtok 15.9.2016 od 10:00 do 17:00 na Panenskej ulici v Bratislave. Urobte si na Dobrom trhu dobrý deň!

Dobrý trh na Panenskej je súčasťou projektu Dobrý Trh – Svetlo mesta, ktorý bol podporený sumou 82 400 eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je Podpora diverzity v kultúre a v umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva.

2017-08-10T20:01:05+00:00