JAKUBÁK 2020-04-16T08:01:48+00:00

DOBRÝ TRH NA JAKUBÁKU

Jarný Jakubák je špeciálnou lokálnou edíciou Dobrého trhu, ktorá vznikla v spolupráci so Slow Food Pressburg. Na Jakubáku sa zameriavame na poctivé, pomalé a tradičné postupy produkcie a starostlivo si vyberáme tých najlepších trhovníkov z lokálneho trhu. Dobrý trh na Jakubáku je aj priestor pre oddych pod stromami, na permakultúru v meste, hmyzie domčeky, bubnovačku, prednášky, linorez i ručnú tlač. Na Jakubáku spomaľujme a vychutnávame si život.

ZÁSADY OCHRANY OSOBNÝCH ÚDAJOV

TU sa môžete oboznámiť so zásadami ochrany Vašich údajov počas konania Dobrého trhu.

PROGRAM 2019

1. Bývalá benzínka

CELÝ DEŇ
Piano pre verejnosť
Každý si môže zahrať na Dobrom trhu, stačí mať dve ruky. Piano nám požičal sused z piateho poschodia.

2. Za pomníkom

CELÝ DEŇ
Šachový turnaj pána Zoltána
Šachové partie ako ich poznáte z francúzskych parkov sme pripravili v spolupráci so Šachovým klubom Karlovka. Šachové posedenie bol nápad pána suseda Zoltána z Grosslingovej. Dajte si partiu so susedom alebo kamoškou!

CELÝ DEŇ
Tvorlístok a Literárna čajovňa: HAIKU pod sakurami
Nadýchnete sa zhlboka. Necháte si napísať haiku a rozkvitnete. Hlboký zážitok čaká pod Sakurami. Zúčastníte sa čajového obradu a otvoríte sa ako kniha. Pod čerešňami na Jakubáku sprítomňujú prítomnosť básnici zo skupiny TVORLÍSTOK. Vo veršoch na želanie vám zaželajú jariplné dni. Kúsok Japonska prinesie Literárna čajovňa ako na dlani. Čerešňové kvety, čaj, haiku, Literárna Čajovňa a básnici Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš, Tomáš Hudák – podajte im ruku a vydýchnete.


3. Pomník

11:00-12:00
Divadlo z Kufra Von: Pinocchio
Pinocchio si kedysi robil, čo chcel. Ale my sme s ním mali trpezlivosť, venovali sa mu a verili, že raz sa stane naozajstným chlapcom. Detské predstavenie.

12:30-13:15
Slow Food Fórum: Pomalosť ako nový životný štýl
Kde sú korenie Hnutia pomalosti? Čo spôsobilo odmietnutie rýchlosti v oblasti módy (slow fashion), v cestovaní (slow tourism, slow travel) alebo v mestách (slow cities)? Moderuje: Petra Molnárová (Slow Food Pressburg). Hostia: Zuzana Dutková (Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy), Svetlana Križanová (Footour)

13:30-14:15
WhatCity? Talk: Na farme a v meste v súlade s prírodou
Ako hospodáriť, pestovať, chovať, spracovávať (vyrábať) v súlade s prírodou? Ako produkcia vplýva na krajinu, biodiverzitu, klímu? Moderuje: Illah van Oijen, hostia: Agnes Lovecká (Slobodné vinárstvo) a Lucia Levaková (združenie BROZ, komunitné záhrady v Bratislavského vodárenského múzea na Sihoti)

14:30-15:20
BKIS: Divadlo Hotel Mária – Guliverov denník
Hrdina z rozprávky inšpirovanej románom Gulliverove cesty stretáva nielen Obrov, Liliputánov a pirátov, ale navštívi aj lietajúci ostrov a krajinu koní. Okrem skvelej zábavy sa dozviete, že klamstvo je zlá ľudská vlastnosť a je dôležité sa správať k druhým slušne a s úctou.

16:00
Michal Tallo – Pocta obetiam komunizmu
Štartujeme novú tradíciu v spolupráci s Bratislavským literárnym klubom Brak a Post Bellum. Slovenskí autori dostali zadanie napísať špeciálny text a naživo ho zverejniť pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubáku.

4. Zašívareň

CELÝ DEŇ
Zašívareň
Spoločný projekt dvoch značiek, ktoré sa zaoberajú spracovaním textilného odpadu. Vyrobte si s FRL a Bagbet odličovacie tampóny, crop-topy z pánskych košieľ, hračky zo starých svetrov alebo si opravte poškodené oblečenie. Workshopy budú viesť šikovní žiaci z Waldorfskej školy.

5. Waldorfská škola

CELÝ DEŇ
Vymodeluj a namaľuj si svoju včielku
Tvorivý workshop založený na práci s včelím voskom a akvarelom
CELÝ DEŇ
Ukážka hlineno-slamenného včelieho úľa
CELÝ DEŇ
Prednáška k výročiu waldorfskej pedagogiky Spomaľ a tráv
12:00-13:00
Bábkové divadlo

Vystupujú žiaci siedmeho ročníka

6. Park

CELÝ DEŇ
Detský trh
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!
CELÝ DEŇ
BKIS Hravé m(i)esto
Interaktívna zóna pre rodiny s deťmi. Deti sa vyšantia na „skákačkách“ alebo v čarovnom parku plnom farebných „plávajúcich“ rýb, ktorých autorom je slovenský výtvarník Fero Lipták. Zahrajú sa s veľkým rozprávkovým pexesom a v kreatívnych dielničkách vymaľujú unikátne rozprávkové omaľovánky.

7. Pri múriku

10:00-11:00
Funny Fellows
Veselá kapela otvorí Dobrý trh koncertným sprievodom v tvare ležatej osmičky naprieč celým podujatím.
12:00 – 12:30
Adam Kerďo
Songwriter z kapely Hawbadžáni prinesie reggae flow fusionom pozitívne vibrácie na Dobrý trh.
13:00-13:45
Graeme Mark
Folkový pesničkár pôvodom zo Severného Írska, žijúci v Bratislave, spieva o svojich zážitkoch z nášho mesta.
13:45-15:45
Gramophone Brothers
Vieš pri akej hudbe zbalil tvoj dedko babku? Dvaja poctiví retro-dídžeji Phony DJ a profesor Zaplátaný prinášajú odpoveď. Odmietajú vinylové platne a špecializujú sa na hrubé, ľahko rozbitné platne našich starých rodičov.
16:00-16:45
Fancy Shoes
Dvaja mladí ľudia s vášňou pre hudbu zdieľajú vo svojich melódiách príbehy a emócie, ktoré tento svet prináša.

8. KC Mareena
Lazaretská 32, vchod z námestia

Celý deň 
Mareena info & shop
Viete čo je Mareena, čo má spoločné so Sládkovičom a ako sa snaží vytvoriť na Slovensku tolerantné prostredie a spestriť život v našom meste? Okrem informácií si u nás môžete kúpiť originálne tričká, tašky a iné drobnosti.
Celý deň
Hravá chill out zóna
Nájdite kúsok oázy pokoja a oddychu v našej chill out zóne, kde máme pre vás nachystané svieže nápoje, spoločenské hry z rôznych kútov sveta a rozmanité kulinárske pochúťky. To všetko v príjemnom prostredí Mareeninej záhrady.

10:00-12:00
Pestrofarebný Brunch
Radi objavujete nové chute alebo sa chcete podeliť o pochúťky z vašej kuchyne? Príďte na pestrofarebný a multichutný brunch do Mareeny, kde budeme podávať tradičné jedlá z rôznych kútov sveta.
12:00-17:00
Gastro zóna “Cudzincov máme plné zuby”
Príďte ochutnať afgánske, africké či filipínske špeciality a majte spolu s nami “plné zuby cudzincov”. Naši kuchári sa s vami radi podelia o ich recepty a ukážu vám ako si pripraviť afgánske jedlo aj u vás doma. (*otvorené do vypredania zásob)
12:00-17:00
Kreatívna zóna
Nechajte si ozdobiť svoje ruky orientálnymi kresbami hennou, dajte si predviesť umenie kaligrafie na vašom mene, či obľúbenom citáte alebo si vyrobte vlastný tematický odznak.
12:00-17:00
Open-air barbershop (holičstvo)
Potrebujete upraviť bradu, oholiť alebo chcete vyskúšať nový trendy zostrih? V našom open-air barbershope bude pre pánov svoje služby ponúkať skúsený arabský holič s dlhoročnými skúsenosťami.
12:00-17:00
Detský kútik: S Mareenou okolo sveta
Vydajte sa s Mareenou na potulky svetom a objavte s nami jeho krásy, záhady a zaujímavosti prostredníctvom kreatívnych aktivít. Na ceste okolo sveta radi uvidíme malých, či veľkých, dospelých aj deti.

9. BISLA
Grösslingová 53, vchod z Lazaretskej

Celý deň
Burza kníh
10:00-12:00
Únik mozgového kapitálu: Prečo je dôležité vrátiť sa?

Otvorenú diskusiu so študentmi a absolventmi BISLA moderuje Dagmar Kusá
12:00-14:00
English Improv Theatre
Skupina Funnylicious prináša divadelnú improshow v angličtine, kde sa môže zapojiť ktokoľvek
14:00-17:00
Čítačka diel známych autorov

S hosťami Ľubomírom Feldekom, Ivanom Štrpkom a Janou Beňovou

10. Galéria DOT
Lazaretská 13

CELÝ DEŇ
Kristína Bukovčáková YESTERDAY KARMA
Výstava
14:00-14:30
Prednáška: 12 najčastejších otázok pri zariaďovaní interiéru
Soňa Haluzová, ktorá nadobudla skúsenosti s interiérovým dizajnom v Londýne, sa s vami podelí o rady, ako čo najlepšie zariadiť interiér vášho bytu aj bez pomoci architekta.
11:00, 13:30
Tvorivá dieľňa Čačky mačky z čičmanskej truhličky
Tvorivá dieľňa pod vedením autorky projektu a sochárky Niny Augustínovej. Príď a vytvor si podľa návrhu autorky svoj originálny suvenír inšpirovaný ľudovou tvorbou a tradíciami z regiónu Čičmany. Registrácia je nutná vopred na info@vytvorenenaslovensku.sk

11. Roh Lazaretskej a Gajovej

12:30-15:00
MestoCity

Projekt, ktorý vtipnou a originálnou metódou skúma potenciál bratislavských zabudnutých alebo nevyužívaných priestorov. Pozri sa cez Ružový rám a zapoj sa do aktivácie verejného priestoru mesta. Lebo mesto si ty!

12. Kin of Skin
Lazaretská 31

15:00
Mark Graemme

Folkový pesničkár pôvodom zo Severného Írska, žijúci v Bratislave, spieva o svojich zážitkoch z nášho mesta. Site-specific koncert v obchode u suseda.

13. Štúdio 12
Jakubovo nám. 12

10:30-13:30
5 rytmov na Dobrom Trhu: Chris Camp

5Rytmov® je dynamická pohybová prax. Zúčastnite sa workshopu renomovaného belgického učiteľa Chrisa Campa, vítané sú všetky vekové kategórie, nováčikovia aj ľudia bez predchádzajúcich tanečných skúseností. Vstupné 15 €.

14. Dizajn štúdio UĽUV
Dobrovičova 13

10:00-14:00
TVAR / Shape
Autorská výstava, ktorá ponúka ukážku produkcie keramického dizajnéra Milana Hanka. Minimalizmus, funkčnosť, elegancia jeho tvorby rozhodne fascinuje milovníkov (nielen) severského dizajnu.
Návštevníci podujatia Dobrý trh na Jakubáku organizovanom o.z. Punkt, berú na vedomie, že v rámci podujatí o.z. Punkt sa môžu vyhotovovať obrazové a zvukovo-obrazové záznamy, na ktorých môžu byť zachytení a tieto záznamy môžu byť verejne použité za účelom informovania o vyššie uvedených aktivitách o.z. Punkt. V prípade, že návštevník nesúhlasí s takýmto použitím záznamov, na ktorých bol zachytený, prosíme o kontaktovanie organizátorov na info@punkt.sk.
[postlist id=124]

KDE NÁS NÁJDETE?