Dobrý trh v Starej tržnici a v okolitých uličkách ponúkne bohatý program aj možnosť nakúpiť vianočné darčeky

Objavovanie susedstva, vianočná atmosféra, vynikajúce jedlo a kvalitný tovar, ale aj dôležité témy klimatickej zmeny na vás čakajú na decembrovom Dobrom trhu. Koná v nedeľu 15. decembra 2019 v Starej tržnici a okolí.

V striebornú nedeľu budú mať návštevníci Dobrého trhu možnosť nakúpiť všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky. Starú tržnicu zaplavia stánky s kvalitnými potravinami, originálnymi darčekmi, zero waste domácimi potrebami alebo dobrými knihami. Na výber budú originálne dizajnové kúsky, ale aj tovar pre deti či oblečenie.

Trh sa okrem Starej tržnice rozšíri aj do okolia. Novinkou v programe bude trh na Klobučníckej ulici, ktorý podujatie prepojí s vianočnými trhmi na Hlavnom námestí. “Premenu Klobučníckej ulice vnímame pozitívne. Rozhodli sme sa ňou preto pomyselne otvoriť dvere do susedstva Starej tržnice, ktorému sa v našom programe budeme venovať,” hovorí programová manažérka Dobrého trhu Illah van Oijen. Návštevníci budú mať možnosť nazrieť do tajných zákutí susedstva, vydať sa na komentovanú prehliadku Kláštora sv. Uršuly, zdarma sa dostanú do pozoruhodného Múzea J. N. Hummela alebo do podzemia Starej tržnice. Na pódiu pred Starou tržnicou budú počas celého dňa prebiehať koncerty. Vystúpia tu napríklad Živé kvety alebo detský spevácky zbor Superar a Funny Fellows tu pokrstia nový album. Na námestí návštevníci nájdu aj stánky s jedlom.

Oslava susedstva
Ako vždy, aj tento Dobrý trh bude malou oslavou susedstva. Do prípravy programu sa opäť zapojili inštitúcie či prevádzky v okolí, ktoré pre návštevníkov trhu pripravia špeciálny program. Domáci sa mohli, rovnako ako počas predošlých vydaní trhu na Jakubovom námestí a Panenskej, prihlásiť do susedskej výzvy. Vďaka spolupráci s Nadáciou VÚB organizačný tím opäť produkčne aj finančne podporí ich nápady.

Návštevníkom Dobrého trhu odporúčame nájsť špeciálne vlajky s označením susedský program, ktoré budú okolo nich v priestore a aj na mape. Práve na týchto miestach už tradične skvelú predvianočnú atmosféru ešte viac spríjemnia práve ochotní a kreatívni susedia z tejto lokality,“ hovorí Lucia Luptáková, zástupkyňa Nadácie VÚB, ktorá sa už druhý rok podpisuje pod toto mestské podujatie ako partner pre komunity.

Vo Vieche malých vinárov bude počas celého dňa hrať klaviristka Marta, v Oáze v Starej tržnici bude otvorený novootvorený keramický a čajový ateliér. V Poľskom inštitúte prebehnú kreatívne dielne, vo V klube zas Bazár Chalaňov a v Kunsthalle výstava Moc bezmocných. V Literárnom informačnom centre bude počas celého dňa program s časopisom Slniečko. Otvorené bude aj v redjniach Slávica a Slowatch na Laurinskej a v KC Dunaj na Nedbalovej, kde prebehne dobročinný SWAP.

Bohatý bude aj program pre deti. Na Dobrom trhu sa chystá výstava ilustrácií z detských kníh, čítačka, krst detskej knihy Adéle a Rúfus na cestách po Slovensku s vydavateľstvom Monokel a ilustrátorkou Veronikou Klímovou. Pripravený bude aj workshop kreslenia a diskusia na tému ilustrácie v detskej knihe s Heďkou Guitteriez, detské divadlo Maťko či koncert populárneho Pánka. Kúpiť si milý darček od detských predajcov budete môcť aj na detskom trhu v pasáži Central.

Nové Zero Waste opatrenia a dôležité témy
Dobrý trh bude opäť v bezodpadovom štandarde. Návštevníci odovdzávajú odpad na špeciálnych triediacich staniciach, kde im so separovaním odpadu pomáhajú dobrovoľníci. Podujatie sa snaží redukovať zbytočný odpad a platí na ňom zákaz jednorazových plastov. Namiesto toho používa kompostovateľné riady a zálohované poháre. Tentokrát budú môcť návštevníci vratné poháre vrátiť aj na Hlavnom Vianočnom trhu.

Na Dobrom trhu v Starej tržnici a okolí sa bude diskutovať aj na dôležitú tému čistoty ovzdušia. Diskusia s hosťami z iniciatívy Za čisté ovzdušie, SHMÚ a Inštitútu environmentálnej politiky sa koná ako súčasť Clean Air Forum. Na tému ekológie a klimatickej zmeny budú reagovať aj umelci, ktorí na námestí budú počas celého dňa tvoriť ľadové sochy. Súčasťou programu bude aj výstava Zastúpenia Európskej komisie s názvom 2030 is Now a výstava Ženské práva sú ľudské práva, ktorú pripravila Holandská ambasáda.

Dobrý trh v Starej tržnici a okolí sa koná v nedeľu 15. Decembra 2019 od 10:00 do 19:00

Organizátor Punkt, o.z. | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Partneri Bratislava – Mestská časť Staré Mesto, Hlavné mesto SR Bratislava, Aliancia Stará Tržnica, Živé námestie, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Slow Food Pressburg, INCIEN, Bittner, Europapier, Textile House Second Hand, Zelený vzdelávací fond | Partner pre technické zabezpečenie MT Agency, OLO, Central Pasáž | Programoví partneri Ministerstvo životného prostredia, SHMÚ, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, KC Dunaj, Holandská ambasáda, Poľský inštitút, Kunsthalle, Galéria 4D, Literárne informačné centrum, Bukowski bar, Slávica, Slowatch | Mediálni partneri Agentúra SITA, Staromestské noviny, in.ba, Rádio_FM

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Bratislavy, Matúša Valla.

2020-03-06T16:02:59+00:00