Dobrý trh túto sobotu bude o susedstve Jakubovho námestia + CELÝ PROGRAM

V sobotu 21. apríla 2018 sa na Jakubovom námestí opäť uskutoční populárny Dobrý trh. Okrem stánkov s kvalitnými produktmi a jedlom sa na Jakubáku budú prezentovať aj susedské komunity, hovoriť sa bude tiež o rozvoji mesta. Pripravený je bohatý program pre deti, koncerty ale aj komentovaná prehliadka inak uzatvoreného kláštora.

Na jarnom Dobrom trhu na Jakubáku sa už tradične predstavia najlepší slovenskí producenti kvalitných potravín či originálneho dizajnu. Celkovo vyše 150 stánkov zaplní celé námestie, ktoré bude v tento deň uzavreté pre dopravu. Dobrý trh sa bude niesť v duchu oslavy jari, remesla a poctivých produktov. Všetok tovar bude pochádzať priamo od výrobcov.

Program pre deti aj dospelých
Dobrý trh ponúka opäť bohatý program. Trh už tradične otvoria Funny Fellows, v spolupráci s festivalom [fjúžn] sa na Jakubáku predstaví viacero zahraničných umelcov. Priamo v parku sa predstaví aj mím či akrobati. Zahrajú aj Tugriki a Andrea Bučko. V komunitnom centre Mareena sa bude diskutovať s cudzincami, variť svetová kuchyňa a značka Bratiska predstaví svoj fotoprojekt Svetová Bratiska o známych aj neznámych postavách Bratislavy. Na Klemensovej ulici budú mať návštevníci príležitosť hlasovať o prerozdelení 50 000 eur pre najlepšie slovenské komunitné projekty v rámci projektu #PomáhameĎalej od Nadácie Volkswagen Slovakia.

Inak uzavretá, no krásna záhrada školy BISLA ponúkne viaceré diskusie. Prvá sa bude venovať téme “Kým môžem byť pre dieťa v mojej komunite?”, diskutovať budú členky združenia Návrat. O sile komunít a ich význame pre rozvoj mesta bude rozprávať urbánny geograf Pavel Šuška, konzultantka verejných priestorov Zuzana Žúžiová Čupková, architekt Igor Lichý z ITB Development. Diskusia je ochutnávkou podujatia WhatCity? na Mickiewičke a moderuje ju Milota Sidorová. Pod hlavičkou portálu Startitup budú spolu s Illah van Oijen z Dobrého trhu diskutovať aj zástupcovia slovenských festivalov Pohoda a Trnavský rínek o tom, ako sa vysporiadavajú s odpadom na svojich podujatiach.

Na svoje si prídu rodiny s deťmi, pre ktoré bude pripravené detské divadielo alebo autorské čítanie z detskej knihy o veľrybe Gréte, ktorá vedie deti k zamysleniu sa nad odpadmi. V rodinnom centre Prešporkovo bude doobeda bazár detského oblečenia. “Novinkou na Dobrom trhu je požičovňa baby šatiek. Mamičky teda môžu nakupovať aj bez kočíka. Nájdete u nás aj kočíkareň, prebaľovací stan a pokojný priestor na kŕmenie detí”, hovorí Illah van Oijen z o.z. Punkt.

Dobrý trh je už tradične v štandarde zero waste. Pripravené budú opäť recyklačné stanice a kompostovateľný riad. Na trhu je zakázané používanie plastových riadov, pohárov a príborov, všetko sa poctivo triedi a kompostuje. “Vďaka tomu sme zredukovali množstvo nášho komunálneho odpadu na menej ako 10 percent”, dodáva Barbara Zavarská z o.z. Punkt.

Susedská komunita
Cieľom Dobrého trhu na Jakubáku je predstaviť lokalitu Jakubovho námestia cez jeho obyvateľov a pozrieť sa viac na to, aké komunity tu žijú. Ako hovorí dramaturgička Dobrého trhu Illah van Oijen: “Dobrý trh je nie len jednorazovým podujatím, ktoré príde a odíde, s našimi susedmi robíme veľa komunitných aktivít. Ľudia v okolí sú pre nás dôležití, preto by sme na nich chceli upriamiť pozornosť.”

Obyvatelia susedstva sú neodmysliteľnou súčasťou Dobrého trhu. Aktívne sa zapájajú do programu, otvárajú svoje prevádzky, dvory, zapájajú sa do projektu Mačka vo vreci, balíčkov s prekvapením, ktoré susedia návštevníkom venujú. “Pred každým trhom pripravujeme aj susedský piknik, kde s miestnou komunitou najbližší Dobrý trh plánujeme. Pozvánky na piknik roznášame priamo do schránok. Našim Facebookom je susedský odkazovač na námestí,” prezrádza komunitná manažérka Dobrého trhu Katarína Poliačiková.

Susedskú komunitu predstavia na Dobrom trhu prostredníctvom fotosteny s portrétmi susedov na Jakubovom námestí. Pod túto aktivitu sa priamo podpisuje aj dlhodobý partner Dobrého trhu – Nadácia VÚB. “Susedia z okolia Jakubovho námestia aj ostatní návštevníci budú môcť nechať na mieste originálnym spôsobom svoj odkaz, čo pre nich znamená komunita,” hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB a dodáva: “Tešíme sa, že aj najbližší Dobrý trh pomôže zblížiť ľudí a upevní zdravé susedské vzťahy. Je pre nás radosť podporiť jeho organizáciu.”

Dobrý trh predstaví aj susedstvo Jakubáku. Pre návštevníkov pripravili mapu s tajnými tipmi miestnych. Ako hovoria organizátori, cieľom mapky je, aby si aj ostatní mohli užiť susedstvo Jakubovho námestia aj vtedy, keď sa tu práve nekoná Dobrý trh.

Špeciálny program pripravila pre Dobrý trh aj farnosť svätej Alžbety. Návštevníkom bude počas trhu prístupný komplex budov Kongregácie Sestier najsvätejšieho spasiteľa. Okrem komentovaných prehliadok kaplnky a kláštora sa chystá tiež prednáška o histórii tohto inak uzavretého, no nesmierne zaujímavého komplexu cirkevných budov.

Dobrý trh sa koná v sobotu 21. apríla na Jakubovom námestí od 10:00 do 17:00.

Organizátor Punkt, o.z. | Hlavný partner Bratislavský samosprávny kraj | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Destinačný partner: Turizmus regiónu Bratislava Powered by ZSE | Partner pre technické zabezpečenie MT Agency | Partneri Zelený vzdelávací fond, , Hlavné mesto SR Bratislava, Slow Food Pressburg, Fitking, OLO, Bittner, JRK | Programoví partneri KC Mareena, [fjúžn], BISLA, | Hlavný mediálny partner Start it up | Mediálni partneri Agentúra SITA, Staromestské noviny, in.ba, Rádio_FM

PROGRAM:

Park Jakubák

10:00-11:00 Otvárací sprievod s Funny Fellows
Už tradične podujatie otvoria títo milí páni spolu s hercami a kolegami ich domovského Divadla Malá Scéna.
10:30-11:00, 15:30-16:00 Divadlo Dunajka: Chlebohrad
Kráľovská dcéra Maruška len takého chce za muža, čo vie poctivý chlebík napiecť.
11:30-12:00 Gréta, čítačka
Autorské čítanie z krásnej knihy vydavateľstva Egreš, ktorá deti citlivo upozorňuje na úctu k prírode.
14:20-14:40 Vintage Circus
Umelecko-akrobatické spojenie Funny Fellows a Cirkuskus prinesie ochutnávku programu Svetového dňa cirkusu.
14:40-15:00 Pan Thome
Spontánne pantomimické etudy na témy od divákov, unikátne stvárnenie básní do pantomímy.
Celý deň Literárna čajovna
Ako vyzerá čajové umenie? Ochutnávka čajov od susedov z Grösslingovej.
Celý deň Tvorlístok
Už o vás niekto napísal báseň alebo splnil prianie na počkanie? Naši básnici vám naživo zložia verše podľa vašich želaní.

Komunitný stage BSK

10:30 vyhlásenie výsledkov Facebook hlasovania #PomáhameĎalej
11:00-11:30 Pánko
Hravý hudobník Pánko zahrá čerstvé skladby z pripravovaného albumu. Súčasťou vystúpenia budú interaktívne vstupy pre deti, sú pripravené aj zaujímavé nástroje.
12:00-13:00 festival [fjúžn]: Colectivo Panamera, koncert
Argentínsko-španielske trio zahrá akustický koncert.
13:00-13:30 festival [fjúžn]: OKSYI, koncert
Ukrajinská hudobníčka pozýva na svoj koncert.
14:00-14:30 Tugriki L.T., koncert
Časť kapely zloženej z významných osobností československej hudobnej scény zahrá v rámci svojho turné špeciálny koncert len so spevom a gitarou ako warm up pred večerným krstom CD v Novej Cvernovke.
15:00-15:30 festival [fjúžn]: Andrea Bučko, koncert
Zakázaná láska, multikultúrne prostredie, predsudky. Album Escape Andrei Bučko vznikol na takmer
dvojročnej rezidencii v Paríži.
16:00-16:30 Blue Zodiac, koncert
Akustický bluesrockový koncert šikovných bratislavských muzikantov.
16:30 Vyhlásenie výsledkov verejného hlasovania #PomáhameĎalej a ceny Nadácie JOJ

Zóna komunít Nadácie VÚB
Čo pre vás znamená komunita? Prezraďte nám svoju definíciu. Našou tohtoročnou témou sú komunity. Čo je to mestská komunita, ako funguje a aký má význam? Akým spôsobom dokážu aktívne komunity ovplyvniť život v meste? Skúmaniu komunít sa venujeme vďaka podpore Nadácie VÚB.

Slow Food Zóna
Rodinné farmy a remeselní výrobcovia potravín priblížia filozofiu medzinárodného hnutia Slow Food. Ochutnajte najkvalitnejšie slovenské potraviny! Kuchári, učitelia a dobrovoľníci vám vysvetlia svoje rodinné recepty a princípy Slow Food.

[fjúžn] zóna, záhrada KC Mareena
Komunitné centrum Mareena pomáha cudzincom žijúcim na Slovensku. Venujú sa najmä azylantom a ľuďom z tretích krajín, organizujú  komunitné aktivity, kurzy jazyka. Program je súčasťou festivalu [fjúžn], ktorého cieľom je spájať ľudí z rôznych kultúr, zvyšovať povedomie o menšinách na Slovensku a prezentovať život cudzincov.

12:30-13:00 Cudzinci medzi nami, diskusia
Hosťami sú Faisal, Zahra a Shabir. Moderuje Laco Oravec (v slovenskom jazyku).
15:30-16:00 Cudzinci medzi nami, diskusia
Hosťami sú Mina, Parwiz, Jovith. Moderuje Laco Oravec (v anglickom jazyku).
10:00-15:00 Hena, kaligrafia a mini továreň na odznaky
10:00-15:00 Open-air barbershop
Na čerstvom vzduchu sa vám tradičný arabský barber postará o trendy jarný zostrih.
11:00-14:00 Speed dating s M areenou
Porozprávajte sa s Mareeninými dobrovoľníkmi, pracovníkmi či cudzincami, ktorí na Slovensku našli svoj domov.
11:00-15:00 Svetová kuchyňa
Varenie naživo, ponuka svetovej kuchyne a prekvapenia na tanieri pre všetkých, ktorí radi experimentujú.
Celý deň Svetová Bratiska, výstava
Susedia, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou Bratislavy. Rôznorodosť Bratisky ale aj ich životov prezentovaná prostredníctvom fotoportrétov.
Celý deň Info zóna
Zóna pre zvedavcov, ale aj tých, ktorí hľadajú originálne darčeky z Dobrého trhu na Jakubáku.

Diskusná zóna: Záhrada BISLA
Bratislavská medzinárodná škola liberálnych štúdií ponúka štúdium založené na filozofii liberálnych vied a umení, je jedinou školou svojho
druhu na Slovensku. Grösslingová 53

11:30-12:00 Kým môžem byť pre dieťa v mojej komunite?, diskusia
Diskutovať budú Soňa Očkášová, psychologička a Ľubica Vyhnánková PR manažérka, obe zo združenia Návrat, ktoré podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín.
12:00-12:45 William James: „Essays on radical empiricism‟
otvorená diskusia so študentmi z BISLA, moderuje profesor James Griffith (v anglickom jazyku).
13:00-14:00 Sila komunít, diskusia WhatCity?
Posledné roky v Bratislave ukazujú silu angažovaných komunít obyvateľov – Stará tržnica, Panenská ulica, Obchodná, Mickiewiczova, Nová Cvernovka. Čo tvorí a limituje komunity v Bratislave? Diskutujú: urbánny geograf Pavel Šuška, konzultantka verejných priestorov Zuzana Žúžiová Čupková, architekt Igor Lichý (ITB Development). Ochutnávku WhatCity? na Mickiewičke moderuje Milota Sidorová.
14:30-15:15 Festival bez odpadu by Startitup, diskusia
Dobrý trh sa snaží byť podujatím bez odpadu, ale nie je v tom sám. Ako sa iné festivaly vysporadúvajú s množstvom odpadu? Diskutovať budú Michal Sládek (Pohoda Festival), Jakub Vríčan (Trnavsky Rinek) a Ivana Maleš (INCIEN). Moderuje: Illah van Oijen (PUNKT)
Celý deň Burza kníh, kde budete môcť vymyslieť príbeh o Vašom dni na Dobrom Trhu.

Centrum Salvator
Centrum Salvator je súčasťou Kongregácie Sestier najsvätejšieho spasiteľa, ktoré prišlo na Slovensko v roku 1896. Sestry pôsobia a  pomáhajú v oblasti školskej katechézy a farskej pastorácie, v zdravotníctve, starostlivosti o starších ľudí, bezdomovcov a duchovnej služby.

10:30-11:30 História Modrého kostola a farnosti sv. Alžbety, prednáška
Sám pán Kráľ, teda farár Modrého Kostolíka z farnosti sv. Alžbety rozpráva o historických faktoch blízkeho okolia. Počas prednášky je
možné využiť detský kútik v jedálenských priestoroch centra.
11:30, 12:30, 13:30, 14:30 Komentovaná prehliadka kaplnky a priestorov kláštora.
(30 min, vstup voľný s ohľadom na kapacitu)

Zóna #PomáhameĎalej
Pri príležitosti desiatych narodenín vytvorila Nadácia Volkswagen Slovakia projekt s názvom #PomáhameĎalej. Návštevníci Dobrého trhu
majú príležitosť podporiť šestnásť komunitných projektov z celého Slovenska. Rozhodnite aj vy svojím hlasom!

Aktivity pre deti

9:00-13:00 Prešporkovský bazárik detského oblečenia, Grösslingová 48
Celý deň Detský trh, park Jakubák
Malí trhovníci pripravili svoje výtvory, napiekli koláčiky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu predajcov!
Celý deň Zóna malých cestovateľov, KC Mareena
Cesta okolo sveta plná detskej fantázie, na ktorú si u nás vyrobíte svoj vlastný cestovný pas.
Celý deň Sestrice, park Jakubák
Nakúpte na Dobrom trhu s bábätkom a bez kočíka! Sestrice si pre vás pripravili unikátnu požičovňu šatiek a nosičov a spolu s poradkyňami
nosenia vás tieto pomôcky naučia aj používať.
Celý deň Učíme sa Slow Food
Senzorické vnímanie potravín. Deti spolu ochutnávajú, spoznávajú rôznorodosť potravín a učia sa rozlišovať kvalitu, mať na potraviny
vlastný názor.

Regionálni predajcovia
Objavili ste skvelý tovar a chceli by ste u predajcu nakúpiť aj v bežný deň? Aby ste vedeli, ktorých výrobcov máte najbližšie, označili sme pre vás v spolupráci s naším destinačným partnerom, Bratislava Region Tourism, stánky predajcov z Bratislavského samosprávneho kraja.

2018-12-18T10:48:03+00:00