Dobrý trh – Svetlo mesta rozjasní vianočnú Bratislavu (december 2016)

Presne týždeň pred Vianocami zažije Stará tržnica a okolie kúzelný deň plný svetiel a vianočnej atmosféry. Konať sa tu bude špeciálne vydanie Dobrého trhu, ktoré okrem kvalitných produktov, krásnych darčekov a skvelého jedla prinesie mnoho neopakovateľných zážitkov a najmä dobrosrdečnosti.

Tribúna pre spevácke zbory, ľadové sochy, lampiónový sprievod či špeciálne vydanie festivalu Hidden Places. Vianočný Dobrý trh s podtitulom Svetlo mesta, ktorý sa bude konať 17. decembra, prinesie do okolia Starej tržnice mnoho svetelných objektov, jedinečných vystúpení a rozžiarených tvárí.

Skryté umelecké inštalácie pracujúce so svetlom od Andrása Cséfalvaya a Kristiána Németha do ulíc Starého mesta pripravil Dobrý trh v spolupráci s festivalom Hidden Places. Na workshopoch v Labe si budú môcť návštevníci vyrobiť vlastný svietiaci objekt. Svetielkovať to bude aj v Tržnici – stánky budú osvetlené len malými lampičkami. A napokon, rozsvietiť srdcia vašich najbližších môžete originálnymi darčekmi od slovenských predajcov.

Na vianočný Dobrý trh sa prihlásilo okolo 150 stánkarov, predávať budú dizajnové výrobky, ale aj potraviny. Kúpite tu všetko dôležité pre najkrajšie sviatky roka – od kapusty po čokoládu!

Prídu aj nórski umelci

Vrámci projektu Svetlo mesta prídu na Dobrý trh dvaja nórski umelci, ktorí pripravili umelecké intervencie prepájajúce svetlo a ľudí v pohybe. Tanečník Martin Slaatto chystá spolu s dobrovoľníkmi v uličkách okolo Starej tržnice improvizovanú performance Transportation Dance. Kľúčovými slovami sú migrácia, pohyb, túžba po spolunažívaní na jednom mieste a dialógu. Vizuálny umelec Michel Pavlou bude v uliciach prezentovať sériu videoinštalácii. Jeho projekty sa zaoberajú témami ako intenzita svetla, architektúra a hľadanie svojho miesta vrámci mestskej krajiny.

Ulice Laurinská, Nedbalova a Klobučnícka ožijú počas Dobrého trhu vianočným programom. Po celý deň bude otvorené MDPOH, uskutoční sa tu populárna detská burza. Do programu sa zapoja aj mnohé prevádzky a obyvatelia susedstva. Organizátori pozvali viacero speváckych zborov, ktoré budú vystupovať v uliciach.

Dobrý trh je dobrosrdečný

Decembrový Dobrý trh v Starej tržnici bude aj o pomoci druhým. „Tento rok sme nadviazali úzku spoluprácu s o.z. Proti prúdu, ktoré vydáva časopis Nota Bene a dlhodobo sa venuje práci s bezdomovcam,“ hovorí Illah Van Oijen, organizátorka podujatia. Na Dobrom trhu sa budú otvárať otázky sociálneho bývania a vylúčenia. Všetky neziskové organizácie dostali stánky na Nedbalovej ulici zdarma.  Môžu tu propagovať svoje dobré aktivity či predávať vianočný punč. Dobrý trh chystá aj špeciálnu vianočnú Mačku vo vreci, balíček s prekvapením, ktorým potešíte neznámeho človeka.

2019-11-22T18:02:47+00:00