Dobrý trh na Panenskej a Podjavorinskej zapojí do programu celé susedstvo, novinkou budú vratné poháre

Ulice Panenská a Podjavorinskej v nedeľu 15. septembra opäť ožijú populárnym pouličným podujatím. Od Suchého mýta až po Svoradovu bude pre návštevníkov pripravených vyše 130 stánkov a dve gastro zóny. Podujatie prinesie okrem kvalitných produktov, originálneho slovenského dizajnu a bohatého programu aj diskusie, program pre deti a nové bezodpadové opatrenia.

V rámci Zero Waste stratégie sa najbližší Dobrý trh posunie o veľký krok ďalej k znižovaniu celkového objemu odpadu. Organizátori sa rozhodli nahradiť kompostovateľné poháre opakovateľne použiteľnými. „Napriek tomu, že sme na Dobrom trhu vždy dbali na to, aby kompostovateľné poháre naozaj skončili v komposte, stále sú to jednorázové obaly, ktorých použitiu by sme sa mali vyhýbať. Preto sme sa rozhodli, napriek náročnejšej logistike, zaviesť vratné poháre, ktoré možno používať znova a znova,” hovorí Illah van Oijen, programová riaditeľka podujatia Dobrý trh.

Vratné poháre budú na Dobrom trhu na všetko, teda nielen na pivo a nealko, ale aj poháre na stopke na víno a malé poháre kávu. Zálohu 2 eurá zaplatia návštevníci rovno s kúpou nápoja a späť ju dostanú pri vrátení pohára na vratných miestach. „Ak by chceli návštevníci náš zámer podporiť, svoj pohár nám môžu darovať na každej recyklačnej stanici, a prispieť tak k ďalšiemu znižovaniu odpadu na Dobrom trhu,” dodáva Illah van Oijen.

Susedia otvoria dvory a ateliéry

Na Dobrom trhu nájdete už tradične čerstvé potraviny, kvalitné produkty, ale aj koncerty či tvorivé workshopy. Prezentovať sa budú aj neziskové organizácie a produkty rôznych kultúr. V centre pozornosti bude však opäť aj miestna komunita. Susedia z Panenskej a Podjavorinskej vytvorili pre návštevníkov Dobrého trhu autentický program s cieľom predstaviť im lokalitu inak ako v bežný deň.

Miestni obyvatelia a obyvateľky a domáce prevádzky sa so svojimi nápadmi mohli, rovnako ako v predošlých vydaniach Dobrého trhu, prihlásiť do susedskej výzvy. Vďaka spolupráci s Nadáciou VÚB, partnerom Dobrého trhu pre komunity, organizačný tím opäť produkčne aj finančne podporí ich nápady. Susedské aktivity budú mať v priestore aj na mape špeciálne označenie susedský program. Tentokrát budú môcť návštevníci nazrieť do otvoreného ateliéru, vypočuť si prednášku z histórie Bratislavy, alebo pozrieť výstavu veteránov v bežne neprístupnom dvore.

Na jarnom Dobrom trhu obyvatelia Jakubáku veľmi milo prekvapili svojou iniciatívou a rozmer komunitného podujatia, ktorým Dobrý trh je, posunuli o ďalší stupeň vyššie. Tešíme sa na to, ako sa tejto výzvy chopia domáci z tohto susedstva Bratislavy. Je pre nás radosť  podporovať svojím dielikom v celej mozaike Dobrého trhu ľudí, ktorí majú chuť stať sa aktívnymi spolu-hostiteľmi a chcú ponúknuť na pomyselný stôl tejto susedskej slávnosti niečo vlastné,“ hovorí Lucia Luptáková, zástupkyňa Nadácie VÚB, ktorá sa už druhý rok podpisuje pod toto mestské podujatie ako partner pre komunity.

Diskusie o meste a verejných priestoroch

Špeciálny program sa chystá aj vo dvore susedskej Základnej umeleckej školy Miloša Ruppeldta. Dvor, ktorý má prejsť rekonštrukciou, si novú podobu vyskúša “nanečisto”. V spolupráci s projektom Živé námestie umiestnia v tomto jedinom verejne prístupnom dvore na Panenskej červené bratislavské stoličky Sadni si. Oddychovú zónu doplní profesionálne piáno a výberové víno. Popoludní sa vo dvore ZUŠ predstaví aj Dorota Nvotová. Po prvý raz bude počas Dobrého trhu program aj vo dvore základnej a materskej školy Milana Hodžu na Podjavorinskej 1, kde vytvorí zónu festival [fjúžn]. V budove oproti, v opustenej bývalej nemocnici sa chystá unikátny koncert kapely Don´t trust butterflies.

Na Dobrom trhu sa bude prezentovať aj októbrová konferencia WhatCity? Mesto bez odpadu o cirkulárnej ekonomike v mestách. Zaujímavý program chystá aj Artforum, kde bude doznievať participačný proces na Panenskej. Hovoriť sa bude o dojmoch zo susedstva. Na ulici tiež osadia interaktívny ružový rám, kde okoloidúci budú môcť zaznačiť, čo by si na ulici predstavovali. Novým susedom, ktorý sa zapojí do programu Dobrého trhu bude Klub pod Lampou na blízkej ulici Palisády, kde počas dňa chystajú detské divadielko.

 

Dobrý trh sa uskutoční v nedeľu 15. septembra od 10:00 do 17:00 na Panenskej a Podjavorinskej ulici.

 

Organizátor Punkt, o.z. | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Partneri Bratislavský samosprávny kraj, MČ Bratislava Staré Mesto, Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, Slow Food Pressburg, INCIEN, Bittner, Europapier, Textile House, Zelený vzdelávací fond | Partner pre technické zabezpečenie MT Agency, Dolphin, JRK, OLO, Bora Group s.r.o., Praeda Holding s.r.o. | Programoví partneri Rakúske kultúrne fórum, Next Apache, Artforum, ZUŠ Miloša Ruppeldta, Goethe institut, VŠMU, [fjúžn], Imagine Development, My Piano, Yamaha, Konvergencie, Space Galéria, Klub pod Lampou, Design Veteran Car Club Bratislava | Mediálni partneri Agentúra SITA, Staromestské noviny, in.ba, Rádio_FM, týždeň

 Projekt sa realizuje s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja

2019-09-02T13:32:58+00:00