Dobrý trh bude! Iný než ste zvyknutí, u susedov a online 

Objavte s nami 15. septembra skryté miesta Starého Mesta na podujatiach, ktoré nahradia tradičný Dobrý trh. No ešte predtým si od 19. augusta môžete kúpiť jednu zo šiestich Mačiek vo vreci a vyhrať grafiku od Čiernych dier na virtuálnom online Dobrom trhu. 

BRATISLAVA, 17. augusta – V druhej polovici roka 2020 nás čakajú špeciálne vydania, náhrady Dobrého trhu. Od 19. augusta sa spustí na stránke https://www.dobrytrhonlajn.sk online verzia Dobrého trhu a v klasickom termíne 15. septembra sa vo vybraných dvoroch Panenskej, Konventnej, Svoradovej a Podjavorinskej uskutoční viacero malých trhov u susedov, ktorí takto vyjadria podporu nášmu tradičnému podujatiu. Namiesto jedného veľkého Dobrého trhu tak budeme mať tento krát niekoľko menších trhov! Majitelia a správcovia budov, naši susedia z Panenskej ulice, sa sprístupnením dvorov rozhodli v čase koronakrízy podporiť v spolupráci s občianskym združením Punkt slovenských malovýrobcov a lokálnych producentov. Trhovníci tak budú mať v septembri možnosť, mnohí prvýkrát v tomto roku, ponúknuť priamo a naživo svoje výrobky, a to v bezpečnom a kontrolovanom prostredí dvorov, Panenskej a jej okolia.

Tohtoročné, špeciálne vydania Dobrého trhu sa môžu konať iba vďaka dlhodobému pestovaniu dobrých vzťahov s našimi susedmi ako aj našim partnerom pre komunity – Nadáciou VÚB. Práve do tohto silného zázemia a spojenectva sa nám podarilo prizvať aj odborníkov na históriu a kultúrne dedičstvo. Výsledkom bude novinka – originálne prehliadky, ktoré sme pre návštevníkov pripravili.

Vďaka susedom sa tento rok návštevníci dostanú aj do priestorov národnej kultúrnej pamiatky Starého lýcea na Konventnej ulici 15, ktoré postavili v roku 1783. Tušíte správne, tam kde študoval nejeden štúrovec!

Dobrý trh onlajn

Online verziu Dobrého trhu na podporu trhovníkov v čase neutíchajúcej pandémie koronavírusu spúšťame v stredu 19. augusta 2020. Na webe nájdu návštevníci šesť druhov obľúbených balíčkov s prekvapeniami Mačka vo vreci, presný návod ako ich získať a kde a kedy ich vyzdvihnúť. Mačky kúpia návštevníci online, ale prídu si po ne osobne. Objavia tak nepoznané zákutia štvrte okolo Panenskej. Na stránke nájdu tiež profily našich trhovníkov, ktorí opäť darovali svoje produkty do balíčkov. V prípade, že nebude možné uskutočniť naše plány s malými trhmi vo dvoroch susedov, tu zostane možnosť kontaktovať trhovníkov aspoň virtuálne.

Až osem percent z našich trhovníkov uvažuje o ukončení podnikania. To vyplýva z malého prieskumu, ktorý sme urobili medzi našimi pravidelnými 140 predajcami ešte v apríli. Predaj na trhoch, jarmokoch a iných podujatiach predstavuje pre viacerých z nich až polovicu ročných tržieb, pre niektorých je zas celý predaj založený výlučne na tomto spôsobe predaja. Nemožnosť predávať pre pandémiu koronavírusu na trhoch a iných verejných podujatiach ich prinútila premýšľať o ukončení podnikania. Pre mnohých z nich je predaj na trhoch jedinou príležitosťou na sebaprezentáciu, približne 70 percent predajcov Dobrého trhu totiž nemá kamennú predajňu. 

 

Trhovníci a ich Mačky vo vreci

Na virtuálnom Dobrom trhu, ktorý spustíme 19. augusta podporia záujemcovia lokálnych výrobcov hneď dvoma spôsobmi – budú ich môcť kontaktovať a kúpiť si produkty priamo od nich, na webovej stránke https://www.dobrytrhonlajn.sk/ sme im v sekcii Trhovníci vytvorili vlastné profily, podporiť ich môžu aj kúpou, v rámci hry Mačka vo vreci. Mačky sú rozdelené do šiestich kategórií – Mačkopes, Mačka domáca, Kinder mačka, Krásna mačka, Dobrá mačka. Špeciálna partnerská Yeme mačka, ktorá  sa dá kúpiť aj v kamenných obchodoch Yeme plnochutné potraviny, bude plná prekvapení od kvalitných producentov. Ľudia v nej objavia aj poukážky na nákup v predajniach Yeme a vouchery na októbrové podujatie Degustórium.

Naše Mačky v sebe skrývajú prekvapenia v hodnote 20 Euro, ich skutočná hodnota je však vždy vyššia. Pre tých, ktorí chcú zvlášť podporiť aktivity občianskeho združenia Punkt, máme Dobrú mačku. Darovaných 10 Euro použijeme na usporiadanie ďalšieho Dobrého trhu. Navyše, kúpou Dobrej mačky sa darcovia zapoja do žrebovania grafiky, ktorú nám venovali Čierne diery. Tentokrát to bude grafika Červený most od autorky Daniely Olejníkovej. Grafika je dlhodobo vypredaná, je to teda jedinečná šanca ako ju získať.

Predaj balíčkov plných prekvapení sa spustí na stránke www.dobrytrhonlajn.sk v stredu 19. 8.

Zakúpené Mačky vo vreci si návštevníci prídu osobne vyzdvihnúť na odberné miesta do vybraných dvorov vo štvrti okolo Panenskej v tradičnom termíne konania nášho každoročného podujatia 15.9. 

Dobrý trh u susedov

Hoci o septembrových podujatiach  vás ešte budeme podrobnejšie informovať, už teraz vieme, že do sprievodného kultúrneho programu sa v utorok 15. septembra zapoja mnohí susedia z okolia Panenskej ulice. Návštevníci sa môžu tešiť na Open Mic, celodenné pódium študentov VŠMU v parku na Svoradovej. Zóna Nadácie Milana Šimečku na Svoradovej 5, ponúkne okrem stánkov aj divadielko, prednášky či hudobný program. Svoje aktivity tam bude mať napríklad festival [fjúžn], Fusakle či Futbalová komunita Kozmos. Celodenný program nájdu návštevníci aj v Goetheho inštitúte a Artfóre a pre verejnosť sa prvýkrát sprístupní budova Starého lýcea na Konventnej ulici. Básniť nám bude Štvorlístok básnikov Šimona Ondruša. V záhrade Pálffyho paláca na Zámockej ulici predstaví Humbuk vína vyrobené s rešpektom k hroznu a v súlade s prírodou. Záujemcovia a milovníci vína určite ocenia výber toho najlepšieho od desiatich naturálnych vinárov, ktorých môžu lepšie spoznať v rámci platenej ochutnávky.

Všetky aktivity, ako vždy, pripravujeme v štýle zero waste a samozrejme, aj podľa aktuálnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu.

Organizátor Punkt, o.z. | Partner pre komunity Nadácia VÚB | Partneri Mestská časť Bratislava-Staré Mesto , Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, INCIEN, Imagine Development, Textile House Second Hand, WebSupport | Partneri pre technické zabezpečenie PS:events, MT agency, DOLPHIN, Yeme, OLO a.s., Bora Group s.r.o. ( Panenská 13 )/ Praeda Holding s.r.o. ( Panenská 8), Veľký kostol ECAV, ZŠ a MŠ Milana Hodžu, Pálffyho palác, Aliancia Stará Tržnica | Programoví partneri Humbuk, Next Apache, Balassiho Inštitút, Artfórum, ZUŠ M. Ruppeldta, Goetheho inštitút, VŠMU, [fjúžn] /Nadácia M. Šimečku, Konvergencie, Klub pod lampou

2020-08-19T04:01:35+00:00