Dobrý trh bude bez odpadu: žiadne plastové poháre ani príbory! (tlačová správa)

Poctivý, remeselný, v súlade s prírodou. Obľúbené podujatie Dobrý trh na Jakubáku sa bude niesť v duchu oslavy jari. Na Jakubovom námestí si nakúpite kvalitné potraviny alebo originálny dizajn už 22.apríla. Novinkou je snaha organizátorov znížiť počet vriec s odpadom, na Dobrom trhu sa bude všetko triediť a kompostovať.

Počas každého open-air podujatia, rovnako pri Dobrom trhu, vzniká neuveriteľné množstvo odpadu. Plastové vrecúška, ktoré vyhodíme hneď po použití, papierové obrúsky, neskladné plastové nádoby z gulášu, tácky z hotdogov, plastové príbory a veľmi veľa zbytkov z jedla.

“Toto nás už prestalo baviť,” hovorí organizátorka podujatia Illah van Oijen, “miera recyklácie na Slovensku dosahuje len okolo 10 %. Preto sa aspoň na Dobrom trhu pokúsime zredukovať zbytočný odpad na minimum.”

Spolu s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky vytvoril Dobrý trh koncepciu, ktorú pomôže produkovať menej odpadu. Zahŕňa poctivé triedenie a obmedzenie baliaceho materiálu. Zvyšky jedla a potravinový odpad sa bude kompostovať priamo trhu. Čo sa vyprodukuje, zužitkuje sa na priamo mieste – v bylinkovej záhrade na Jakubáku.

Striktne obmedzili aj použitie plastových obalov, riadov, tácok, príborov, pohárov či tašiek. “Naši gastropredajci budú musieť používať len rozložiteľný riad a zálohovateľné poháre. Je to ambiciózny cieľ, ale veríme, že sa nám to aj s podporou návštevníkov podarí,” vysvetľuje Barbara Zavarská z Dobrého trhu.

V ekologickom duchu sa nesie aj výber stánkarov, ktorí by chceli na Dobrom trhu predávať. Spomedzi niekoľkých stoviek prihlášok uprednostnil tím Dobrého trhu tých, ktorí nezabúdajú na životné prostredie a neboja sa ho inovatívnym spôsobom šetriť. Okrem toho musia predajci spĺňať kritériá remeselnej výroby či pôvodu surovín.

Na Dobrom trhu na Jakubáku chystajú aj enviromentálne workshopy, diskusie, ale aj kurz šitia. Návštevníci sa budú môcť naučiť napríklad aj to, ako neplytvať potravinami. Nebude chýbať ani bohatý program pre deti – detské divadielka, detský trh, ukážky včelárstva a zábavné stretnutie s vedou Vedecký brloh, ktoré pripraví Elektráreň Piešťany. Bude to poprvýkrát, čo sa na Dobrom trhu vďaka ZSE objaví aj mimoregionálny partner. Na Jakubáku sa tiež otvoria susedské dvory a jarný deň spríjemní niekoľko pesničkárov. Samozrejmosťou bude vyše 150 stánkov s kvalitným tovarom priamo od výrobcov.

 

Dobrý trh sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.

Projekt Dobrý Trh – Svetlo mesta bol podporený sumou 82400 eur z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je Podpora diverzity v kultúre a v umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva.

Powered by: ZSE

Hlavný partner: Bratislavský samosprávny kraj

Partneri: Bratislava – mestská časť Staré Mesto, Hlavné mesto Bratislava, BKIS, OLO

Partner pre technické zabezpečenie: MT Agency

Programoví partneri: Nu Dance festival, BISLA, [fjúžn], Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Folkie, Slow Food Pressburg

Mediálni partneri: in.ba, Staromestské noviny, Rádio FM, Rádio Viva Metropol

2017-10-02T19:19:10+00:00